Gugl potpisuje ugovor sa AP-om kako bi isporučivao najnovije vesti preko svog Gemini AI chat bota

Gugl potpisuje ugovor sa AP-om kako bi isporučivao najnovije vesti preko svog Gemini AI chat bota

Gugl kaže da će njegov čet-bot sa veštačkom inteligencijom Gemini sada isporučivati najnovije vesti iz Asošiejted presa u prvom takvom dogovoru tehnološkog giganta sa izdavačem vesti.

Gugl je u sredu objavio dogovor u postu na blogu, rekavši da će AP „sada isporučiti fid informacija u realnom vremenu kako bi dodatno poboljšao korisnost rezultata prikazanih u aplikaciji Gemini“.

Direktorica prihoda AP-a, Kristin Hajtman, rekla je da je to deo dugogodišnjeg odnosa sa pretraživačkim gigantom „zasnovanim na zajedničkom radu na pružanju pravovremenih, tačnih vesti i informacija globalnoj publici“.

„Drago nam je što Google prepoznaje vrednost AP-ovog novinarstva, kao i našu posvećenost nepristrasnom izveštavanju, u razvoju svojih generativnih proizvoda veštačke inteligencije“, rekao je Hajtman u pisanoj izjavi.

Nijedna kompanija nije otkrila koliko će Google platiti AP-u za sadržaj. Gugl je odbio dalje komentarisanje o tome kako će predstaviti informacije iz novinarstva AP-a i da li će pripisati zasluge novinske organizacije ili povezati sa originalnim člancima.

AP je nastojao da diverzifikuje svoj tok prihoda poslednjih godina i 2023. godine potpisao je ugovor sa OpenAI, proizvođačem ChatGPT-a, omogućavajući kompaniji AI da licencira AP-ovu arhivu vesti za obuku budućih verzija svojih AI sistema. Finansijski uslovi tog posla takođe nisu objavljeni, ali je pokrenuo sve veći broj sličnih partnerstava između OpenAI-a i novinskih organizacija širom sveta.

Istovremeno, novinske organizacije su izrazile zabrinutost zbog AI kompanija koje koriste njihov materijal bez dozvole — ili plaćanja — a zatim se nepravedno takmiče sa njima za prihod od oglašavanja koji dolazi kada ljudi koriste pretraživač ili kliknu na veb lokaciju sa vestima. Njujork tajms i drugi mediji tužili su OpenAI i druge kompanije sa veštačkom inteligencijom zbog kršenja autorskih prava i u utorak su izneli svoje argumente pred saveznim sudijom u Njujorku.

Tehnološke kompanije su tvrdile da slobodno uzimanje javno dostupnog teksta sa interneta za podučavanje svojih AI modela predstavlja „pošteno korišćenje“ prema američkim zakonima o autorskim pravima. Ali suočene sa pravnim izazovima i tehnologijom koja je sklona puštanju grešaka poznatih kao halucinacije, kompanije sa veštačkom inteligencijom su takođe nastojale da licenciraju visokokvalitetne izvore podataka kako bi poboljšale performanse svojih proizvoda.

AP se ponosi time što je nepristrasan izvor vesti i nudi vesti, slike, video, audio i interaktivni sadržaj direktno potrošačima preko veb stranice APNevs.com. Ali najveći deo njegovog poslovanja dolazi od prodaje svog novinarstva organizacijama koje ga koriste.

Kompanija je pretrpela veliki udarac prošle godine kada su dva novinska lanca, Gannett i McClatchi, rekla da će prestati da kupuju vesti od AP-a, u Gannettovom slučaju prekinuvši vezu koja je trajala više od jednog veka. AP je sve više obezbeđivao druge izvore prihoda, uključujući prihvatanje filantropskog finansiranja, ali je i dalje povređen ukupnim problemima industrije vesti.