Sjedinjene Države su u utorak finalizirale pravilo koje efektivno zabranjuje kineskoj tehnologiji automobile na američkom tržištu, uzimajući za cilj softver i hardver iz druge najveće svjetske ekonomije zbog rizika za nacionalnu sigurnost.
Saopštenje, koje se takođe odnosi na rusku tehnologiju, dolazi u trenutku kada odlazeći predsednik Džo Bajden završava napore za pojačavanje ograničenja u Kini i nakon višemesečnog regulatornog procesa.
Pravilo je usledilo nakon objave ovog meseca da Vašington razmišlja o novim ograničenjima kako bi se suočio sa rizicima koje predstavljaju bespilotne letelice sa tehnologijom protivnika poput Kine i Rusije.
„Automobili danas nisu samo čelik na točkovima – oni su kompjuteri“, rekla je sekretarka za trgovinu Gina Raimondo.
Ona je istakla da savremena vozila sadrže kamere, mikrofone, GPS praćenje i druge tehnologije povezane sa internetom.
„Ovo je ciljani pristup kako bismo osigurali da držimo NRK i tehnologije proizvedene u Rusiji dalje od američkih puteva“, dodala je ona, misleći na Narodnu Republiku Kinu.
Konačno pravilo trenutno se primenjuje samo na putnička vozila ispod 10.001 funte, saopštilo je Ministarstvo trgovine SAD.
Planira, međutim, da „u bliskoj budućnosti“ izda odvojena pravila koja imaju za cilj tehnologiju u komercijalnim vozilima poput kamiona i autobusa.
Za sada, kineski proizvođač električnih vozila BID, na primer, ima pogon u Kaliforniji za proizvodnju autobusa i drugih vozila.
Nacionalni ekonomski savetnik Lael Brejnard je dodao da „Kina pokušava da dominira budućnošću auto industrije“.
Ali ona je rekla da povezana vozila koja sadrže softver i hardverske sisteme povezane sa stranim rivalima mogu dovesti do zloupotrebe osetljivih podataka ili smetnji.
Prema poslednjem pravilu, čak i ako je putnički automobil proizveden u SAD, proizvođačima koji imaju „dovoljnu vezu“ sa Kinom ili Rusijom neće biti dozvoljeno da prodaju takva nova vozila koja sadrže hardver i softver za eksterno povezivanje i autonomnu vožnju.
Ova zabrana prodaje stupa na snagu za modelsku 2027. godinu.
Ograničenje takođe zabranjuje uvoz hardvera i softvera ako su povezani sa Pekingom ili Moskvom.
Softverske ivice stupaju na snagu za model 2027, dok hardverske kontrole stupaju na snagu za model 2030.
Samo dan ranije, Vašington je najavio nova pravila za izvoz čipova koji se koriste za veštačku inteligenciju, podstičući napore da Kini i drugim rivalima oteža pristup tehnologiji.
Ograničenja su takođe pooštrila pravila u vezi sa deljenjem najsavremenijih AI modela.
Vašington je poslednjih godina proširio napore na suzbijanju izvoza najsavremenijih čipova u Kinu, koji se mogu koristiti u veštačkoj inteligenciji i sistemima naoružanja, pošto tehnološki napredak Pekinga izaziva zabrinutost među kreatorima američke politike.
Ali implementacija mnogih planova će pasti na novoizabranog predsednika Donalda Trampa, čiji povratak u Belu kuću početkom sledeće nedelje obećava niz promena u vladinoj politici.
Bajden je u ponedeljak pozvao Trampovu administraciju da ne ustupi dominaciju veštačke inteligencije Kini.
„Ne smemo da prebacujemo veštačku inteligenciju napolje, kao što smo nekada radili sa kompjuterskim čipovima i drugim kritičnim tehnologijama“, rekao je Bajden u obraćanju u Stejt departmentu.
„Mi smo na čelu i moramo ostati na čelu“, dodao je on, rekavši da bi to trebalo da budu Vašington i njegovi najbliži saveznici na granici ove tehnologije.
Napori SAD da ograniče kinesku tehnologiju dolaze dok američki zvaničnici rade na jačanju i domaće industrije.
Bajden je u utorak izdao izvršnu naredbu da ubrza tempo kojim se u zemlji može izgraditi infrastruktura za razvoj veštačke inteligencije.
„Nećemo dozvoliti da Amerika bude sagrađena kada je u pitanju tehnologija koja će definisati budućnost“, rekao je Bajden u saopštenju.
Ali akcije SAD mogle bi da privuku odmazdu Pekinga, a kinesko ministarstvo trgovine već je nazvalo ograničenja izvoza u ponedeljak u vezi sa veštačkom inteligencijom „flagrantnim kršenjem“ međunarodnih trgovinskih pravila.
„Kina će preduzeti neophodne mere da čvrsto zaštiti svoja legitimna prava i interese“, saopštilo je ministarstvo.