Zakerbergov zaokret vrši pritisak na EU u vezi sa pravilima o sadržaju

Zakerbergov zaokret vrši pritisak na EU u vezi sa pravilima o sadržaju

Mark Zakerberg je svojim iznenadnim potezom, ukidanjem programa provere činjenica na Fejsbuku i Instagramu u Sjedinjenim Državama, izazvao buru koja vrši pritisak na Evropsku uniju da dokaže da i dalje ima ispravnu politiku kada je u pitanju regulacija tehnoloških gigantova. Iako Meta nije trenutno planirala da ukine program provere činjenica u Evropskoj uniji, izvori tvrde da je kompanija poslala Evropskoj komisiji izveštaj o proceni rizika vezanom za promene u politici sadržaja.

Zakerberg je u svom saopštenju optužio Evropu za donošenje zakona koji institucionalizuju cenzuru, a ovo je stav koji se poklapa sa retorikom Elona Maska, saveznika Donalda Trampa, koji već duže vreme kritikuje EU regulative za online prostor. Evropska komisija je odgovorila na ove optužbe, odbacivši tvrdnje da promoviše cenzuru, naglašavajući da je sloboda izražavanja u osnovi Zakona o digitalnim uslugama (DSA), koji se temelji na principima demokratske regulative.

Iako EU insistira na tome da je promoviranje istine legitimno, stručnjaci za dezinformacije izražavaju zabrinutost da bi ukidanje provere činjenica na društvenim mrežama, kao što je slučaj sa Fejsbukom, moglo otvoriti vrata za širenje lažnih narativa.

Iako se EU odlučila za politički pristup „neutralnog“ stava, izbegavajući direktne komentare o potezima Zakerberga i Maska, neki analitičari smatraju da Brisel mora da pokaže veću odlučnost u sprovođenju svojih zakona o moderiranju sadržaja, posebno u svetlu Maskove podrške ekstremnim desničarskim političkim strankama.

Evropska komisija je takođe pokrenula istragu u vezi sa TikTokom zbog mogućeg ruskog uticaja na izbore u Rumuniji, što pokazuje da su nje prioritet i platforme koje dolaze izvan Sjedinjenih Država.

Pitanje primene DSA i odgovornosti velikih tehnoloških firmi u borbi protiv dezinformacija i manipulacije informacijama ostaje goruće. Ukoliko EU ne preduzme jasne akcije prema američkim tehnološkim gigantima, suočiće se s kritikama da nije u stanju da zaštiti svoje digitalne prostore i javni interes od širenja dezinformacija.