Pojava generativnih alata veštačke inteligencije, poput OpenAI ChatGPT, omogućila je lakšu proizvodnju online recenzija, što je dovelo do porasta lažnih recenzija na popularnim platformama kao što su Amazon i Yelp. Ove recenzije često su generisane brzo i u velikim količinama, predstavljajući ozbiljan problem tokom praznične kupovine, kada se mnogi potrošači oslanjaju na njih pri izboru poklona.
Kompanija Transparency, tehnološka i nadzorna grupa, utvrdila je da je skoro 14% od 73 miliona analiziranih recenzija izgledalo lažno, sa visokim stepenom poverenja da je 2,3 miliona recenzija generisano veštačkom inteligencijom. Ove prakse su nezakonite u SAD, a FTC (Federalna trgovinska komisija) je pojačala svoje mere protiv njih, uključujući tužbe protiv kompanija koje nude AI alate za pisanje recenzija.
Iako neke kompanije kao što su Amazon, Yelp, i Google koriste sofisticirane algoritme i timove za detekciju lažnih recenzija, izazovi ostaju u efikasnom otkrivanju i eliminisanju lažnih sadržaja. Stručnjaci naglašavaju da postoje i legitimne upotrebe AI alata za pisanje recenzija koje odražavaju iskrena mišljenja potrošača.
Kako bi se suprotstavili ovom problemu, neke platforme kao što su Amazon i Trustpilot dozvoljavaju recenzije napisane uz pomoć AI, pod uslovom da odražavaju stvarno korisničko iskustvo, dok Yelp zahteva od recenzenata da pišu svoje recenzije.
Koalicija za pouzdane recenzije, koju čine Amazon, Trustpilot, i drugi, radi na razvoju naprednih sistema za detekciju i promoviše deljenje najboljih praksi u cilju očuvanja integriteta online recenzija.
Na kraju, potrošači se podstiču da budu oprezni i obrate pažnju na moguće znake upozorenja lažnih recenzija, kao što su preterani entuzijazam, ponavljanje punog imena ili broja modela proizvoda, i uobičajene fraze koje mogu ukazivati na generisanje pomoću AI.