Kako se SAD suprotstavljaju grupi Islamska država tokom nemira u Siriji

Kako se SAD suprotstavljaju grupi Islamska država tokom nemira u Siriji

Masovni američki vazdušni napadi na militante Islamske države u Siriji delimično su zamišljeni kao poruka toj grupi i korak da se osigura da ne pokuša da iskoristi haos posle svrgavanja vlade predsednika Bašara Asada.

SAD i njihovi partneri žele da se uvere da grupa Islamska država, koja je još uvek prisutna u Siriji, ne može da zakorači u rukovodstvo i ponovo uspostavi kontrolu nad širokim delovima zemlje, rekla je u ponedeljak portparolka Pentagona Sabrina Sing. SAD su u nedelju pogodile oko 75 ciljeva ID u sirijskoj pustinji.

SAD su imale trupe u Siriji u poslednjoj deceniji za borbu protiv ID. Nemir nakon ofanzive pobunjenika koja je zbacio Asada podigao je strah od ponovnog oživljavanja Islamske države.

„ISIS će pokušati da iskoristi ovaj period da ponovo uspostavi svoje sposobnosti, da stvori sigurna utočišta“, rekao je u ponedeljak državni sekretar Entoni Blinken, koristeći drugu akronim za grupu. „Kao što pokazuju naši precizni udari tokom vikenda, odlučni smo da to ne dozvolimo.

Za sada, američki zvaničnici kažu da ne planiraju povećanje američkih snaga u Siriji, ali da su fokusirani na to da one koje već tamo budu bezbedne.

Evo pogleda na borbu SAD protiv grupe Islamska država:

SAD imaju oko 900 vojnika i neotkriven broj izvođača radova u Siriji, uglavnom u malim bazama na severu i istoku, sa malim brojem južnije u garnizonu al-Tanf bliže granici Iraka i Jordana.

Snage za specijalne operacije SAD takođe rutinski ulaze i izlaze iz zemlje, ali su obično u malim timovima i nisu uključene u zvanični broj.

Militanti Islamske države zauzeli su velike delove Iraka i Sirije 2014. godine, proglasivši kalifat. SAD su okupile koaliciju saveznika i uspele da pobede IS u Iraku 2017. SAD su se udružile sa Sirijskim demokratskim snagama predvođenim Kurdima, ili SDF, i nakon žestokih borbi, na kraju su proglasile kraj kalifata u Siriji 2019. godine.

Ostaci militantne grupe ostaju, uključujući čak 10.000 boraca koji se drže u pritvorskim objektima koje vodi SDF u Siriji i desetine hiljada članova njihovih porodica koji žive u izbegličkim kampovima.

A borci IS su bili aktivniji tokom poslednjih godinu dana, uključujući napade na američke i kurdske snage u Siriji.

Zemlja je potresena nasiljem i suprotstavljenim interesima. Rusija ima pomorsku luku na severu, i dok je u toj oblasti bilo manje ruskih snaga od početka rata u Ukrajini, SAD održavaju telefonsku liniju za dekonflikaciju sa Moskvom kako bi izbegle bilo kakve pogrešne procene trupa na zemlji ili u vazduhu.

Iran je takođe imao značajno prisustvo, često koristeći Siriju kao tranzitni put za prebacivanje oružja u Liban za upotrebu od strane militanata Hezbolaha protiv Izraela.

Garnizon al-Tanf u jugoistočnoj Siriji nalazi se na vitalnom putu koji može da poveže snage koje podržava Iran od Teherana sve do južnog Libana i praga Izraela. Dakle, trupe u američkom garnizonu mogu pokušati da ometaju te pošiljke.

SAD su tokom protekle decenije rutinski gađale lidere IS, kampove i oružje u Siriji kako bi držale grupu podalje i sprečile je da se udruži.

U protekloj godini, kako se rat Izraela sa Hamasom širio u širi sukob sa Hezbolahom u Libanu, eskalirali su napadi milicija koje podržava Iran u Iraku i Siriji, kao i grupe Islamska država.

Kao rezultat toga, SAD su nastavile sa stalnim kontranapadima protiv svih grupa, uključujući i kampove ID u pustinji, gde su borci našli sigurno utočište.

Zvaničnici kažu da iako je grupa znatno slabija nego 2014. godine, ona i dalje drži hiljade militanata u Siriji.

U nedelju su SAD pokrenule jedan od svojih većih, ekspanzivnijih napada na kampove i operativce ID u pustinji, iskoristivši pad Assadove vlade. SAD su bombardovale najmanje 75 ciljeva na oko pet lokacija koristeći bombardere B-52, jurišne avione A-10 i borbene avione F-15.

„Da li šalje poruku? Mislim, mislim da apsolutno šalje poruku da koristimo B-52, A-10 i F-15“, rekao je Sing novinarima. Drugih detalja o rezultatu štrajkova nije imala.

Bajdenova administracija insistira na tome da se SAD neće mešati u sirijski rat ili svrgavanje Asadove vlade. Ali SAD i njihovi saveznici imaju duboke interese u Siriji, uključujući napore da se porazi IS, ometaju grupe koje podržava Iran i obuzdaju ostatke Al Kaide i drugih terorističkih grupa koje su pronašle utočište.

„Mislim da je to preteča veće nestabilnosti i potencijala za više političkog nasilja“, rekao je Kris Kosta, bivši viši direktor za borbu protiv terorizma u prvoj Trampovoj administraciji, prošle nedelje pre pada Damaska. Kosta je proveo decenije u vojsci SAD i vodio specijalne operacije u borbenim zonama. „Mislim da postoji potencijal da ISIS ponovo napravi probleme ne samo Iračanima, već i da se ohrabri u regionu.

Aleks Jandžer, koji je vodio britansku spoljnu obaveštajnu agenciju, MI6, između 2014. i 2020. godine, rekao je da je velika zabrinutost „veoma veliki broj zatočenika ISIS-a koji je ostao od uništenja kalifata“.

Janger je za Bi-Bi-Si rekao da ostatke Islamske države „trenutno drže kurdske grupe na istoku, ali ako odu od posla, možete očekivati ozbiljan porast pretnje koju Evropi predstavlja ISIS“.

Drugi problem je otkriti ko je glavni.

Opozicione snage koje su uletele u Damask i poslale Asada da beži u Rusiju predvodi grupa pod nazivom Hajat Tahrir al-Šam, ili HTS, koja je prvobitno bila deo Al Kaide, ali se podelila pre nekoliko godina. SAD i Ujedinjene nacije HTS smatraju stranom terorističkom organizacijom.

Njen vođa Ahmad al-Šaraa, ranije poznat kao Abu Mohamed al-Golani, pokušao je da uveri Sirijce da je grupa umerenija. Američki zvaničnici kažu da iako on možda govori neke od pravih stvari, oni za sada zauzimaju stav čekanja i gledanja.

Portparol za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi rekao je u ponedeljak za CNN Nevs Central da, iako je HTS „bio avangarda“, oni nisu jedina opoziciona grupa umešana.

„Radićemo kroz sve procese koje možemo, uključujući i UN, kako bismo bili sigurni da postoji adekvatna komunikacija sa ovim opozicionim grupama i da svi radimo zajedno“, rekao je on.

Sing je rekla da nije upoznata sa bilo kakvim zvaničnim američkim kanalom komunikacije sa grupom. Ali, rekla je, „Imamo druge načine da prenesemo poruke preko, znate, grupa i drugih saveznika u regionu.