Evropski putevi ulaze u digitalnu eru: Roboti i dronovi za održavanje infrastrukture

Evropski putevi ulaze u digitalnu eru: Roboti i dronovi za održavanje infrastrukture

Evropska putna mreža je njena ekonomska okosnica. Uglavnom izgrađen nakon Drugog svetskog rata, intenzivno održavanje je neophodno jer se bliži kraju svog života. Sve veći obim saobraćaja i češći radovi na putu dovode do zastoja u saobraćaju, kašnjenja u transportu robe i rizika za putare. Sve ovo predstavlja ogroman pritisak na vlade i putne vlasti.

Vlasti autoputa su pod sve većim pritiskom da pronađu isplative tehnologije koje smanjuju vreme potrebno za putare da budu na licu mesta.

Istraživački projekat OMICRON je razvio ono što nazivaju „Modularna robotska platforma“ koja može da obavlja nekoliko zadataka održavanja puteva. Na primer, robotska platforma može da instalira bezbednosne barijere, signale, skuplja saobraćajne čunjeve, zapečati neke pukotine na putevima i ukloni boju sa puta koristeći laseri.

U budućnosti, radnici koji su možda radili pored puta mogu da koriste tehnologiju proširene stvarnosti i virtuelne stvarnosti da kontrolišu robotsku platformu sa bezbedne udaljenosti.

„To je definitivno novo iskustvo“, rekao je putnik Daniele Bulli, tehničar za upravljanje putevima, Autostrade per L’Italia. „Možda možemo da učinimo operatera bezbednim pošto više nismo na putu.

Projekat je takođe razvio moćne digitalne alate za podršku donošenju odluka o prioritetnim problemima, na osnovu detaljnih podataka iz inspekcijskih tehnologija. Jedan pristup je tehnologija dronova za bezbedno skeniranje putne infrastrukture kao što su mostovi i tuneli kako bi se pronašli problemi kao što su pukotine od samo nekoliko milimetara.

Koristeći sistem globalnog pozicioniranja i druge tehnologije za sinhronizaciju dronova, inspekcije koje su nekada trajale satima ili danima sada mogu da se završe u delić vremena. Ovo smanjuje ometanje saobraćaja kao i rizik za radnike.

Španski partner u projektu testirao je ovu tehnologiju za ispitivanje mosta u Italiji. „Bilo nam je potrebno tri minuta da završimo misiju“, rekao je Alvaro Kabaljero sa AICA, Univerziteta u Sevilji. „Za tri minuta smo mogli da kažemo da je ‘most u redu’.