Smernice za stvaranje realnijih robota

Smernice za stvaranje realnijih robota

Napredak u veštačkoj inteligenciji podstiče sve širu upotrebu robota nalik čoveku u ugostiteljstvu i korisničkoj usluzi, ali mnogi od njih i dalje ne uspevaju da ostvare pravi kontakt s ljudima, često delujući neprirodno i hladno. Kako bi se ovo prevazišlo, istraživači sa Univerziteta Florida i Vašingtonskog državnog univerziteta razvili su skalu koja identifikuje četiri ključna kvaliteta koja roboti moraju da poseduju: izgled poput čoveka, emocionalni kapacitet, socijalna inteligencija i samorazumevanje.

Studija, objavljena u Journal of Service Research, otkriva da ljudi robote procenjuju na sličan način kao i druge ljude, kombinujući fizičke osobine i društvene veštine. Najveći izazov je postizanje osećaja samorazumevanja kod robota – sposobnosti da se doživi kao ličnost sa „duhom“, što doprinosi njihovoj autentičnosti i povezanosti s ljudima.

„Mnogi proizvođači su se fokusirali na izgled, ali zanemaruju emocionalne i društvene kvalitete robota,“ istakao je dr. Hengkuan „Oscar“ Chi, autor studije. „Da bi roboti postali zaista korisni, moraju premostiti jaz između mašine i čoveka.“

Nova skala ne samo da pruža smernice za inženjere, već može pomoći kompanijama da razviju pristupačnije i efikasnije robote za sektor uslužnih delatnosti, posebno na mestima poput hotela i aerodroma. Ako se uspešno primeni, tehnologija bi mogla transformisati korisničku uslugu, približavajući robote ljudima na potpuno nov način.