Teheran će pružiti podršku Damasku u suzbijanju napada džihadista u Siriji, jer se smatra da predstavlja opasnost za širi region, izjavio je iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči. Grupa Al Kaide, Hajat Tahrir-al-Šam (HTS), nedavno je izvela iznenadni napad iz Idliba, narušavajući primirje posredovano između Rusije i Turske 2020. HTS militanti su preuzeli kontrolu nad gradovima Alep i Hama, prisiljavajući na raseljavanje preko 280.000 ljudi.
Aragči je istakao da su terorističke grupe Takfiri smislile dugoročnu zaveru kako bi izazvale nesigurnost i nasilje u regionu. Nakon sastanka sa kolegama iz Iraka i Sirije u Bagdadu, Aragči je naglasio da je cilj jačanje konsultacija i koordinacije kako bi se podržala sirijska vlada i narod.
Iran i Irak su se obavezali na koordinaciju politike o Siriji, ističući da kriza u Siriji ima direktan uticaj na iračku bezbednost i da je neophodno reagovati. Irački premijer Mohamed Šija al Sudani je naglasio važnost jedinstva u zaštiti suvereniteta i bezbednosti sirijskog naroda, dok je irački predsednik Latif Rašid podržao ovaj stav.
U nedavnoj izjavi, Aragči je najavio da će Iran razmotriti otvorenu vojnu intervenciju u Siriji ukoliko Damask to zatraži. Takođe je otkriveno da je Iran već pružio obaveštajne i satelitske podatke sirijskoj vladi, a postoji mogućnost slanja vojne opreme, raketa i bespilotnih letelica u Siriju, prema izvorima koji su želeli da ostanu anonimni. Iran je već preduzeo korake da pojača prisustvo vojnih savetnika i rasporedi trupe u Siriji.
Od početka oružanog sukoba u Siriji 2011, militantne grupe podržane od strane SAD i regionalnih sila pokrenule su pobunu protiv Damaska. Al Kaida je iskoristila ovu situaciju da proglasi „Islamsku državu Iraka i Sirije“ (ISIS) 2014. Rusija je intervenisala 2015. na zahtev sirijske vlade i pomogla u porazu ISIS-a i drugih militanata. Pored Rusije, i Iran i libanska šiitska milicija Hezbolah pružili su podršku sirijskom režimu.
Kurdske milicije, uz podršku SAD, doprinele su porazu ISIS-a u severozapadnoj Siriji, ali su odbile ponovno ujedinjenje sa Damaskom, zadržavajući kontrolu nad poljoprivrednim zemljištem i naftnim izvorima. Turska je intervenisala 2017. kako bi sprečila napredovanje sirijske vojske ka provinciji Idlib, poslednjem uporištu HTS-a. Ankara je kasnije podržala političko rešenje za sirijski sukob.