Kako bi prazne limenke mogle da učine puteve Tajlanda bezbednijim

Kako bi prazne limenke mogle da učine puteve Tajlanda bezbednijim

Skoro 12.000 limenki upakovanih u višekratne „kraš kutije“ moglo bi da zaštiti vozače i putnike na putevima Tajlanda. Inovacija koju je razvio Univerzitet Kranfild fokusira se na rešavanje razornih ishoda sudara pri velikim brzinama koji uključuju kamione za održavanje autoputeva, koji svake godine ubiju oko 70 ljudi u zemlji.

Dr Hesam Ghasemnejad, čitalac u vazduhoplovnim strukturama, vodi rad u Cranfieldu.

U 2021. godini, 28% svih saobraćajnih nesreća na Tajlandu bili su sudari pozadi. Ove vrste sudara se često dešavaju pri velikim brzinama (60mph+) i stopa smrtnosti se povećava kada je jedno od uključenih vozila znatno čvršće od drugog — na primer, automobil udari teški kamion ili vozilo za održavanje autoputa.

Dr Ghasemnejad razvija inovativni novi način zaštite vozača i putnika u ovakvim nesrećama koristeći stvari koje svakodnevno bacamo: aluminijumske limenke.

Istraživači prave kutije za višekratnu upotrebu pune aluminijumskih limenki koje se uklapaju na zadnji deo vozila za održavanje puteva. Svaka kutija će sadržati 11.776 limenki raspoređenih u četiri „skladišta“ od 2.944, a sve limenke će biti punjene prirodnim otpadom poput kokosovih vlakana. Kada dođe do sudara, limenke će se smrskati, apsorbujući značajnu količinu energije od sudara i smanjujući mogućnost povreda i vozača i putnika.

Osim što čuvaju ljude bezbednim, sve kutije su dizajnirane tako da se mogu ponovo koristiti, a limenke se jednostavno zamene nakon sudara, a zdrobljene limenke recikliraju.

Inicijalne simulacije su bile zasnovane na numeričkom modelovanju i analitičkim proračunima, ali su fizički testovi već obavljeni u Cranfield Impact Centru.

Dr Hesam Ghasemnejad je rekao: „Nesreće na putevima se dešavaju širom sveta svakog dana. Dodavanje ovakvih kutija za udes na vozila za održavanje puteva obezbediće i vozače i radnike na putevima tako što će apsorbovati veliki deo energije koja sudare pri velikim brzinama čini tako opasnim.

„Korišćenje recikliranih materijala za ove kutije ima smisla jer su sudari inherentno destruktivni. Korišćenjem stvari koje su reciklirane — i mogu se ponovo reciklirati u budućnosti — to znači da ima malo ili nimalo otpada u poređenju sa korišćenjem nereciklabilnih materijala koji bi morali da se bačen nakon jednog udarca.“

Projekat ima za cilj da dizajnira dve različite crash boksove punjene otpadom za vozila putnih službi, sa ciljem da se implementiraju prenosive crash boksove punjene otpadom za najmanje tri različita vozila putnih službi različitih operatera.