Istraživači su dugo pokušavali da iskoriste moć svetlosti za računarstvo, sa ciljem da postignu veće brzine i manju potrošnju energije u poređenju sa tradicionalnim elektronskim sistemima. Optičko računarstvo, koje koristi svetlost umesto električne energije za obavljanje proračuna, obećava značajne prednosti, uključujući visoku paralelnost i efikasnost. Međutim, optička implementacija složenih logičkih operacija predstavljala je izazov, ograničavajući praktične primene optičkog računarstva.
Nedavni proboj istraživača sa Univerziteta nauke i tehnologije Huazhong i Nacionalne laboratorije za optoelektroniku Vuhan pomerio je granice optičkog računarstva. Kao što je objavljeno u Advanced Photonics, razvili su optički programabilni logički niz velikih razmera (PLA) koji je sposoban za rukovanje složenijim proračunima. Ovaj novi optički PLA koristi modulaciju paralelnog spektra za postizanje sistema od 8 ulaza, značajno proširujući mogućnosti optičkih logičkih operacija.
Istraživači su demonstrirali potencijal svog optičkog PLA tako što su uspešno pokrenuli Konvejevu igru života, dobro poznati dvodimenzionalni ćelijski automat. Ovo dostignuće je prvi put da je tako složen model izveden na optičkoj platformi bez oslanjanja na elektronske komponente za nelinearno računarstvo.
Sposobnost optičkog PLA-a da rukuje naprednim logičkim funkcijama, kao što su dekoderi, komparatori, sabirači i množitelji, pokazuje njegovu svestranost i potencijal za šire primene u digitalnom računarstvu.
Ovaj inovativni rad ne samo da unapređuje polje optičkog računarstva, već takođe pruža novu platformu za simulaciju složenih fenomena. Uspeh istraživača u pokretanju različitih modela ćelijskih automata, uključujući trougao Sierpinskog, naglašava sposobnost optičke PLA da podrži složene računarske zadatke. Ovaj razvoj predstavlja značajan korak napred u potrazi za korišćenjem svetlosti za efikasnija i moćnija računarska rešenja.