Generativna AI bi mogla da generiše milione tona e-otpada do kraja decenije, otkriva studija

Generativna AI bi mogla da generiše milione tona e-otpada do kraja decenije, otkriva studija

Tim urbanih ekologa na Institutu za urbanu sredinu Kineske akademije nauka, u saradnji sa kolegom sa Univerziteta Rajhman u Izraelu, pokušao je da proceni količinu e-otpada koji će nastati u narednih nekoliko godina usled implementacije generativnih AI aplikacija.

U svojoj studiji, objavljenoj u Nature Computational Science, grupa je pokušala da sabere sve ploče, baterije i druge delove elektronskog hardvera koji se koriste za pokretanje generativnih AI aplikacija dok nadžive svoju korisnost.

Kako su generativne AI aplikacije poput ChatGPT-a osvojile svet olujom, jedan zanemaren aspekt njihovog uspona je hardver koji se koristi za njihovo pokretanje. Takve aplikacije se obično pokreću na specijalizovanim GPU-ovima priključenim na specijalizovane računare. Obično su smešteni zajedno u data centrima i farmama servera i ima ih mnogo.

Generativne AI aplikacije su intenzivne resursa i energije, a pošto su postale kritične za neke korisnike, velike skladišta baterija obezbeđuju rad u slučaju prekida rada.

Nažalost, sva takva oprema ima rok trajanja. Kako stari ili zastareva, zamenjuje se. Stari hardver tada postaje e-otpad. U ovom novom naporu, istraživački tim je pokušao da proceni ukupnu količinu takvog e-otpada koji će nastati od sada do kraja ove decenije.

Da bi napravio svoje procene, istraživački tim je procenio količinu hardvera koji se obično koristi za pokretanje date aplikacije u standardnoj farmi data centra/server i prosečan rok trajanja za svaku od njenih komponenti. Zatim su identifikovali broj takvih centara podataka. Izneli su obrazovana nagađanja o očekivanoj potražnji za takvim aplikacijama i njihovim uslugama u godinama koje su pred nama. Konačno, integrisali su sve svoje podatke u kompjuterski model programiran da pravi takve vrste procena.

Model je pokazao da bi, ako stvari ostanu na trenutnoj putanji, industrija veštačke inteligencije mogla da proizvede negde između 1,2 do 5,0 miliona metričkih tona e-otpada do kraja decenije. Takođe je pokazao da se godišnja proizvodnja e-otpada povećava sa 2,6 hiljada metričkih tona u 2023. i potencijalno dostiže do 2,5 miliona metričkih tona godišnje do kraja decenije.

Istraživači primećuju da bi se tako ogromne količine proizvodnje otpada mogle izbeći ako industrija usvoji pristup kružne ekonomije u kojem se hardver reciklira.