Veštačka inteligencija je pokazala sposobnost da otkrije detalje na slikama koji su promakli ljudskom oku. U najnovijem otkriću, AI neuronska mreža identifikovala je neobičnost vezanu za jedno lice na čuvenoj Rafaelovoj slici „Madona della Rosa“ – lice Svetog Josifa, koje se nalazi u gornjem levom uglu dela.
Stručnjaci su dugo raspravljali o autentičnosti ove slike Rafaela, a nedavno razvijeni algoritam analize, zasnovan na radovima italijanskog majstora, pružio je novi ugao gledanja na ovu debatu. Tim istraživača iz Velike Britanije i SAD koristio je duboku analizu karakteristika kako bi obučili računar da prepozna Rafaelov stil do najsitnijih detalja, poput poteza četkicom, palete boja i senčenja.
Korišćenjem prilagođenog algoritma analize, tim je uspeo da identifikuje da je lice Svetog Josifa najverovatnije delo drugog umetnika, a ne Rafaela. Iako se ostatak slike smatra delom Rafaela, lice Svetog Josifa izdvaja se kao potencijalno delo drugog umetnika, možda Rafaelovog učenika Đulija Romana.
Ovo otkriće naglašava moć moderne tehnologije, posebno veštačke inteligencije, u otkrivanju tajni klasičnih umetničkih dela. Iako su se u prošlosti pojavljivale sumnje u autentičnost nekih Rafaelovih dela, ovakva tehnološka rešenja mogu pružiti novi uvid i pomoći stručnjacima za umetnost u njihovim istraživanjima.
Nastavak istraživanja u ovom pravcu može doprineti razumevanju umetničkih dela i njihove istorije na dublji i precizniji način. Važno je istaći da veštačka inteligencija treba da bude alat stručnjacima, a ne zamena za njihovu ekspertizu. Ovo otkriće predstavlja jedan korak napred ka boljem sagledavanju umetničke baštine i njenih tajni.
Studija koja je rezultirala ovim otkrićem objavljena je u časopisu Heritage Science, pružajući tako dragocen doprinos polju umetnosti i tehnologije.