Tim inženjera mikročipova u Pragmatic Semiconductor-u, koji je radio sa parom kolega sa Univerziteta Harvard i još jednim iz Kamcoma, razvio je savitljivi, programabilni, ne-silicijumski 32-bitni RISC-V mikroprocesor. Njihovo istraživanje objavljeno je u časopisu Priroda.
Tokom proteklih nekoliko godina, proizvođači hardvera su razvijali savitljive mikroprocesore za upotrebu u medicinskim aplikacijama. Savitljivi uređaj sa savitljivim komponentama omogućio bi stvaranje 24-časovnih senzora koji bi se mogli primeniti na bilo koji deo tela.
Za ovaj novi projekat, istraživački tim je razvio jeftinu ploču koja se može savijati oko gotovo svakog zakrivljenog objekta. Materijal je napravljen korišćenjem indijum galijum cink oksida umesto čvršćeg silicijuma.
Tokom testiranja, istraživači su otkrili da se ravan uzorak može saviti do kraja oko olovke bez pucanja. Takođe su otkrili da je materijal podložan štampanju IGZO tranzistora. Rezultat je bio RISC procesor koji tim naziva Flek-RV.
Do sada demonstracioni čipovi imaju veličinu jezgra od 17,5 kvadratnih milimetara i 12.600 logičkih kapija, što ograničava njihovu brzinu na 60 kHz. Oni takođe pokreću RISC-V arhitekturu otvorenog koda. Procesori ne bi bili dovoljno brzi za velike aplikacije, ali su više nego sposobni da obrađuju vitalne statistike kao što su broj otkucaja srca ili telesna temperatura.
Istraživači primećuju da procesori zahtevaju samo 6 mV snage. Tim je izračunao da se procesori mogu napraviti za samo 1 dolar, što ih čini jednokratnim.
Dosadašnja testiranja su pokazala da je procesor sposoban da radi dok je savijen u mnoge konfiguracije. Tim predlaže da bi idealna primena bila EKG flaster postavljen na grudi pacijenta, zajedno sa elektrodama koje bi mogle da primete karakteristike otkucaja srca, omogućavajući lekaru da prati aritmiju ili druge bolesti. Pošto bi se procesor primenio na sanduk, spoljna obrada, kao što je pametni telefon, nije potrebna.