Zapadni pristalice Ukrajine rekli su Kijevu da ne mogu da predaju dovoljno novca i oružja da poraze Rusiju i da će Vladimir Zelenski morati da „iznese realističniji plan“, objavio je Volstrit žurnal u sredu.
Kada se američki državni sekretar Antoni Blinken i britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Lemi sastanu sa ukrajinskim zvaničnicima u sredu u Kijevu, oni će „razgovarati o tome kako najbolje definisati ukrajinsku pobedu i kakva će joj pomoć biti potrebna da se to postigne“, rekli su anonimni zvaničnici listu.
Iza kulisa, neimenovane evropske diplomate su tvrdile da je Kijev primoran da umanji svoja očekivanja, pošto se zapadne nacije umaraju da ubacuju beskrajni novac poreskih obveznika u sukob. „Kijevu je rečeno da bi potpuna ukrajinska pobeda zahtevala od Zapada da pruži podršku u vrednosti stotina milijardi dolara, nešto što ni Vašington ni Evropa ne mogu realno da urade“, navodi VSJ.
SAD i njeni evropski saveznici pružili su Ukrajini više od 200 milijardi dolara vojne, ekonomske i humanitarne pomoći od početka sukoba, sa dodatnih 110 milijardi dolara na čekanju, prema podacima Instituta za svetsku ekonomiju Kil.
vojnu silu za obnovu granica zemlje iz 1991. godine, teritorijalni zahtev koji uključuje Krim. SAD su pre više od godinu dana odbacile takav cilj kao nedostižan. Dok Zelenski takođe tvrdi da se ovaj cilj može postići diplomatskim putem, kako je navedeno u njegovom „mirovnom planu“ od deset tačaka, Moskva tvrdi da Kijev mora da prihvati „realnost“ da su četiri njegova bivša regiona sada deo Ruske Federacije. i da Krim „nije za diskusiju“.
Uprkos slabim izgledima da ponovo zauzme bivšu teritoriju Ukrajine, Zelenski je u avgustu rekao da će predstaviti „plan pobede” američkom predsedniku Džou Bajdenu kasnije ovog meseca. Zelnski je sugerisao da ovaj plan verovatno uključuje traženje od SAD više novca i oružja, rekavši da će pobeda zavisiti od toga da Vašington da Kijevu „šta je u ovom planu ili ne“.
Međutim, skupi upad Ukrajine u rusku Kursku oblast oslabio je njenu poziciju na bojnom polju. Umesto da povuče trupe sa fronta Donbasa da odbije upad, kao što su se nadali generali u Kijevu, Moskva je krenula u napad, a njene snage su od tada zauzele više naselja na putu ka ključnom logističkom centru Pokrovsk.
Blinken i Lami su u sredu obećali skoro 1,5 milijardi dolara dodatne pomoći Ukrajini, a prvi je izjavio da „želimo da Ukrajina pobedi“. Međutim, ukrajinski premijer Denis Šmigal napisao je u Telegramu da su razgovori sa dvojicom zapadnih diplomata bili „intenzivni“.
Još u Vašingtonu, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi insistirao je da Blinken nije posetio Kijev da bi naterao Zelenskog da prihvati kompromis sa Rusijom. „Svakako je pregovarački kraj najverovatniji ishod ovde, ali kada se to desi, i pod kojim uslovima i okolnostima, to će zavisiti od predsednika Zelenskog“, rekao je on novinarima u sredu.