Istraživači sa Univerziteta Kalifornija, Berkli, u saradnji sa drugim renomiranim institucijama, razvili su inovativne slušalice koje mogu detektovati znake pospanosti u mozgu, koristeći tehnologiju koja je bazirana na elektroencefalogramu (EEG). Ova tehnologija je predstavljena u najnovijem broju časopisa Nature Communications i nudi potencijalna rešenja za povećanje bezbednosti u radnom okruženju.
Slušalice koriste ugrađene elektrode koje ostvaruju kontakt sa ušnim kanalom, omogućavajući detekciju moždanih talasa sa manjim signalima nego tradicionalni EEG uređaji. Ova metoda je omogućila otkrivanje alfa talasa, koji se povećavaju kada osoba počne da zaspi ili zatvori oči.
Inspirisan iskustvom sa Apple-ovim AirPods slušalicama, Riki Muler, stariji autor studije i vanredni profesor elektrotehnike i računarskih nauka na UC Berkleyju, i njegov tim razvili su Ear EEG platformu koja se pokazala kao visoko precizna i pogodna za svakodnevnu upotrebu.
Korišćenje slušalica kao EEG elektrode donosi izazove u pogledu kontaktiranja kože i udobnosti. Istraživači su uspešno prevazišli ove izazove dizajnirajući slušalice koje se mogu koristiti u različitim veličinama i oblicima ušiju, bez potrebe za vlažnim gelovima ili prilagođenim modelima.
Eksperimenti su pokazali da slušalice mogu precizno detektovati početak pospanosti, čak i kada su signali lošijeg kvaliteta, i to s preciznošću sličnom složenijim sistemima. Ova tehnologija takođe ima potencijalne primene u dijagnostici poremećaja spavanja i praćenju drugih fizioloških signala kao što su otkucaji srca i pokreti očiju.
Muler i njegov tim nastavljaju sa usavršavanjem dizajna slušalica, s ciljem da prošire njihovu primenu i unaprede bezbednost u radnim okruženjima gde je pospanost značajan faktor rizika. Ove slušalice nude novu, praktičnu platformu za praćenje stanja svesti i bezbednosti kod vozača i radnika koji koriste teške mašine.