Meta je najavila odgađanje izdavanja svojih naprednih generativnih modela veštačke inteligencije u Evropi zbog problema sa regulativom EU.
Evropska unija je u poslednje vreme usvojila stroga pravila koja utiču na tehnološke gigante, posebno one sa sedištem u SAD.
Meta je razvila AI modele pod nazivom Llama, koji bi trebalo da pruže slične mogućnosti kao OpenAI ChatGPT. Međutim, planovi za lansiranje multimodalnih modela u Evropi su stopirani, jer Meta smatra da je regulatorno okruženje nepredvidivo.
Glavni problem je usaglašavanje sa GDPR-om, zakonom EU o zaštiti podataka, koji zahteva posebnu pažnju prilikom rukovanja podacima evropskih korisnika. Osim toga, Meta je ograničena u korišćenju javnih podataka za obuku svojih modela, što je praksa koju su neki od njenih konkurenata uspešno primenili.
Odluka o odgađanju novih tehnoloških ponuda posebno će se odraziti na ažuriranja pametnih naočara Rai Ban, koje će imati AI funkcionalnosti kao što su prevođenje i podrška u učenju stranih jezika. Meta i druge tehnološke kompanije su primorane da odlože svoje inovacije u Evropi, ističući potrebu za jasnoćom u vezi sa regulativom pre nego što ih lansiraju.
Evropska komisija je istakla svoju posvećenost sprovođenju novih tehničkih pravila kako bi regulisala delovanje tehnoloških giganata, naglašavajući važnost odgovornog ponašanja ovih kompanija u društvu i ekonomiji.