Mali tim istraživača veštačke inteligencije u Google-ovom projektu DeepMind otkrio je da LLM nisu baš dobri u pisanju viceva koji su smešni. Zamolili su stand-up komičare da koriste LLM da napišu stand-up rutinu za njih i objavili su svoje nalaze na arXiv serveru za preprint.
Da bi bili uspešni, većina stendap komičara mora da napiše stand-up rutinu i izvede je na sceni. Takve rutine, ili monolozi, obično uključuju i pričanje priča i šale, ili opisuju šaljive situacije. Mnogi takođe koriste iznenađujuće ili neprikladne primedbe, dajući publici iznenadni uvid u nešto što možda ranije nisu razmatrali na određeni način.
Većina profesionalnih stand-up komičara provodi mnogo vremena uglačavajući svoje rutine i testirajući ih na maloj publici pre nego što nastupe pred velikom publikom ili u televizijskim specijalima.
U ovom novom naporu, tim u DeepMind-u se zapitao da li bi LLM mogli da kreiraju ne samo šale, već i čitave stand-up rutine. Da bi to saznali, angažovali su 20 profesionalnih stand-up komičara koji su ranije koristili LLM u svom radu. Izvođači su koristili LLM da im pomognu da napišu čitavu rutinu, a zatim su ocenili rezultate.
Istraživači su otkrili da su LLM bili prilično dobri u smišljanju šala; nažalost, malo je bilo smešnih ako ih ima. Većina je, sugerisali su, generičke prirode i malo njih je ponudilo bilo šta na način iznenađenja.
Sve u svemu, komičari su otkrili da šalama generisanim veštačkom inteligencijom nedostaje vrhunac koji je obično potreban da bi šala bila smešna. Mnogi su rezultate opisali kao blage. Ali neki od njih su smatrali da je LLM koristan u generisanju rutine koja bi se mogla koristiti za stvaranje osnovne strukture oko koje bi mogli da grade sopstvene šale.
Istraživački tim sugeriše da rezultati nisu bili iznenađujući s obzirom na to da proizvođači LLM-a koriste filtere kako bi ih sprečili da generišu rezultate koji bi mogli biti uvredljivi ili nervozni.