Američki regulator kaže da TikTok možda krši zakon o privatnosti dece

Američki regulator kaže da TikTok možda krši zakon o privatnosti dece

Američka Federalna trgovinska komisija (FTC) objavila je u utorak da je uputila žalbu protiv TikTok-a Ministarstvu pravde, rekavši da popularna aplikacija za deljenje videa možda krši zakone o privatnosti dece.

Žalba, koja takođe imenuje TikTok-ovu kinesku matičnu kompaniju Bitedance, potiče iz istrage pokrenute nakon nagodbe iz 2019. godine, navodi se u saopštenju FTC-a.

U to vreme, američki regulator optužio je TikTok-ovog prethodnika, Musical.li, da je nepropisno prikupljao lične podatke korisnika dece.

TikTok je pristao da plati 5,7 miliona dolara u okviru poravnanja i da preduzme radnje kako bi bio u skladu sa Zakonom o zaštiti privatnosti dece na mreži (COPPA), zakonom iz 1998. godine.

Predsednica FTC-a Lina Kan rekla je u utorak Ks da je naknadna istraga „našla razlog da veruje da TikTok krši ili će da prekrši“ COPPA i druge savezne zakone.

U zasebnom saopštenju FTC-a se navodi da je javno objavljivanje upućivanja bilo netipično, ali „utvrdili smo da je to u javnom interesu“.

Ni Khan ni izjava FTC-a nisu dalje precizirali kršenja za koja se veruje da su TikTok i Bitedance počinili.

TikTok je u utorak na Ks rekao da je radio više od godinu dana sa FTC-om „na rešavanju njegovih zabrinutosti“ i da je „razočaran“ što agencija „vodi parnicu umesto da nastavi da radi sa nama na razumnom rešenju“.

„Snažno se ne slažemo sa navodima FTC-a, od kojih se mnogi odnose na prošle događaje i prakse koje su činjenično netačne ili su adresirane“, navodi se u saopštenju.

„Ponosni smo i ostajemo duboko posvećeni radu koji smo uradili da zaštitimo decu i nastavićemo da ažuriramo i poboljšavamo naš proizvod.

Žalba dolazi dan nakon što je američki generalni hirurg Vivek Murthi pozvao na nova ograničenja na društvenim medijima kako bi se suzbila velika kriza mentalnog zdravlja među mladima.

Među koracima koje je Murthi predložio u svom članku u Nev Iork Times-u posebno je bila oznaka upozorenja u stilu duvana „u kojoj se navodi da su društveni mediji povezani sa značajnim štetnim posljedicama za mentalno zdravlje adolescenata“.

TikTok, sa otprilike 170 miliona američkih korisnika, suočava se sa mogućom zabranom širom Sjedinjenih Država u roku od nekoliko meseci, kao deo zakona koji je potpisao predsednik Džo Bajden krajem aprila.

Kompanija je podnela tužbu kojom osporava ustavnost zabrane, koja prolazi kroz američke sudove.

U međuvremenu, TikTok je bio na meti nekoliko građanskih tužbi u kojima se navodi da kompanija nedovoljno štiti maloletnike koji koriste platformu.