Napredak u elektrohromskim premazima može nas približiti ekološki prihvatljivim načinima da se unutrašnji prostori održavaju hladnim. Poput naočara koje potamne da bi obezbedile zaštitu od sunca, optička svojstva ovih providnih filmova mogu se podesiti električnom energijom kako bi se blokirala sunčeva toplota i svetlost.
Sada, istraživači u ACS Energy Letters demonstriraju novi dizajn elektrohromatskog filma zasnovan na metal-organskim okvirima (MOF) koji brzo i pouzdano prelaze sa providne na zelenu koja smanjuje odsjaj u termoizolacionu crvenu.
Hongbo Ksu i kolege su koristili MOF u svom elektrohromskom filmu zbog sposobnosti kristalnih supstanci da formiraju tanke filmove sa veličinama pora koje se mogu prilagoditi promenom dužine organskog liganda koji se vezuje za metalni jon. Ove karakteristike omogućavaju poboljšani protok struje, precizniju kontrolu boja i izdržljivost.
U demonstracijama, Ksuovom MOF elektrohromskom filmu bilo je potrebno dve sekunde da se prebaci iz bezbojnog u zeleno sa električnim potencijalom od 0,8 volti i dve sekunde da se prebaci na tamnocrvenu sa 1,6 V. Film je zadržao zelenu ili crvenu boju 40 sati kada je potencijal pao, osim ako je primenjen obrnuti napon da se film vrati u njegovo providno stanje.
Film je takođe bio pouzdan kroz 4.500 ciklusa prelaska sa obojenog na prozirni. Uz dalju optimizaciju, istraživači kažu da bi se njihovi podesivi premazi mogli koristiti u pametnim prozorima koji regulišu unutrašnju temperaturu, kao i u inteligentnim optičkim uređajima i senzorima manjeg obima.
Pored Ksuovog elektrohromskog filma zasnovanog na MOF-u, nekoliko drugih istraživačkih grupa je prijavilo dizajn elektrohromnog premaza, uključujući UV-blokirajući, ali vizuelno providan radijacioni rashladni film, šareni film na biljnoj bazi koji postaje hladniji kada je izložen sunčevoj svetlosti, i temperaturno- osetljiv film koji postaje tamniji na hladnom vremenu i svetliji kada je vruće.