Operater uništene japanske nuklearne elektrane Fukushima Daiichi demonstrirao je u utorak kako će robot na daljinsko upravljanje izvući sitne komadiće otopljenog goriva iz jednog od tri oštećena reaktora kasnije ove godine, prvi put od havarije 2011. godine.
Kompanija Tokyo Electric Power planira da postavi robota u reaktor Fukushima Daiichi br. 2 koji će se moći produžiti u „teleskopskom stilu“ radi testiranja uklanjanja otpada iz primarnog kontejnera do oktobra.
Ovaj proces kasni više od dve godine. Uklanjanje rastopljenog goriva trebalo je da počne krajem 2021, ali je došlo do kašnjenja, što ukazuje na izazove oporavka od zemljotresa magnitude 9,0 i cunamija 2011. godine.
Tokom demonstracije u brodogradilištu Mitsubishi Heavy Industries u Kobeu, na zapadu Japana, gde je robot razvijen, uređaj opremljen kleštima polako se spustio sa teleskopske cevi na gomilu šljunka i pokupio granule.
Tokyo Electric Power planira da ukloni manje od 3 grama otpada tokom testiranja u fabrici u Fukušimi.
„Verujemo da je predstojeće probno uklanjanje ostataka goriva iz bloka 2 izuzetno važan korak za stabilno obavljanje budućih radova na stavljanju van pogona“, izjavio je Jusuke Nakagava, menadžer grupe Tokyo Electric Power za program izvlačenja ostataka goriva. „Važno je nastaviti sa uklanjanjem testa bezbedno i postojano.“
U tri oštećena reaktora ostalo je oko 880 tona visoko radioaktivnog rastopljenog nuklearnog goriva. Kritičari tvrde da je cilj čišćenja od 30 do 40 godina postavljen od strane vlade i Tokyo Electric Power za Fukushima Daiichi previše optimističan. Šteta u svakom reaktoru je različita, i planovi moraju biti prilagođeni tim specifičnostima.
Bolje razumevanje ostataka rastopljenog goriva iz unutrašnjosti reaktora ključno je za njihovo bezbedno povlačenje iz upotrebe. Tokyo Electric Power je ranije ove godine poslao četiri mini bespilotne letelice u primarnu zaštitnu posudu reaktora broj 1 radi snimanja slika iz delova do kojih roboti nisu mogli da stignu.