Vojni lider Burkine Faso ostaće na funkciji još pet godina nakon potpisivanja nove povelje nakon nacionalnih konsultacija u glavnom gradu u subotu.
Predstavnici civilnog društva, bezbednosnih i odbrambenih snaga i poslanici u prelaznoj skupštini učestvovali su u razgovorima u Uagaduguu, koje je većina političkih partija bojkotovala.
„Trajanje tranzicije je određeno na 60 meseci od 2. jula 2024. godine“, rekao je pukovnik Musa Dijalo, predsednik organizacionog odbora procesa nacionalnog dijaloga, u govoru nakon razgovora.
Burkina Faso je jedna od rastućih zemalja zapadnoafričkih zemalja u kojima je vojska preuzela vlast, optužujući izabrane vlade da nisu ispunile svoja obećanja. Sadašnja hunta je preuzela vlast u septembru 2022. zbacivši vojni režim potpukovnika Pola Henrija Sandaoga Damibe oko osam meseci nakon što je izvršila državni udar da bi uklonila demokratski izabranog predsednika Roka Marka Kaborea.
Prelazna vlada upravlja Burkinom Faso u skladu sa ustavom koji je odobrila nacionalna skupština koja uključuje oficire vojske, grupe civilnog društva i tradicionalne i verske vođe. Hunta je postavila za cilj da sprovede izbore kako bi zemlju vratila pod demokratsku vlast do jula 2024.
Za prelaznog predsednika imenovan je kapetan Ibrahim Traore. Međutim, od svog početka, hunta se borila da okonča bezbednosne izazove Burkine Faso – upravo razlog za koji je rekla da ju je podstakao da preuzme vlast u septembru 2022. Otprilike polovina teritorije Burkine Faso ostaje van kontrole vlade.
Zapadnoafrička zemlja je opustošena rastućim napadima muslimanskih ekstremista povezanih sa Al Kaidom i grupom Islamska država. Nasilje je ubilo hiljade, raselilo više od 2 miliona ljudi i gurnulo desetine hiljada na ivicu gladi.
Frustrirana nedostatkom napretka tokom godina vojne pomoći Zapada, hunta je prekinula vojne veze sa bivšim kolonijalnim vladarom Francuskom i umesto toga se obratila Rusiji za bezbednosnu podršku.
Traore će, prema novoj povelji, moći da se kandiduje na izborima na kraju petogodišnjeg prelaznog roka. Međutim, povelja zadržava i mogućnost održavanja izbora pre kraja prelaznog roka.