Istraživači sa Univerziteta u Bristolu razvili su robota, dizajniranog da oponaša kretanje puža.
Dodajući sve inovativnije nove načine na koje roboti mogu da se kreću, tim, sa sedištem u laboratoriji za robotiku Bristol, opremio je robota kliznim usisnim mehanizmom koji omogućava uređaju da klizi po vodi, zamenu za puževu sluz koja takođe deluje kao lepak.
Studija, koja je objavljena 13. maja u časopisu Nature Communications, pokazuje novi način na koji roboti lako prelaze zidove, potencijalno menjajući način na koji teško pristupačne površine kao što su lopatice vetroturbina, trupovi brodova, aviona i stakleni prozori nebodera. autonomno pregledan.
Ove karakteristike takođe daju klizno usisavanje sa velikim potencijalom za buduće primene u robotskim poljima, uključujući industrijsko hvatanje, penjanje, na otvorenom i transport.
Puževi mogu stabilno da klize po površini sa samo jednim sisaljkom velike nosivosti, nudeći efikasan mehanizam za lepljenje za penjanje robota sledeće generacije. Kritični faktor za klizno usisno ponašanje puževa je lučenje sluzi, što smanjuje trenje i poboljšava usisavanje.
Glavni autor Tianki Iue je objasnio: „Ljudi znaju da puževi imaju stabilno lepljivo klizno ponašanje, iako nose težak teret, u ovom slučaju školjku.
„Inspirisani ovim, predstavili smo mehanizam ‘kliznog usisavanja’ i razvili kliznog robota za usisavanje, koji je postigao uporedivu sposobnost klizanja kao puževi.“
Kako sluz igra važnu ulogu u kliznom mehanizmu usisavanja, tim je koristio vodu kao jeftinu, laku za pristup i čistu veštačku sluz da pomogne robotu da klizi dok je usisavanje ostalo.
Optimizirali su materijale usisne čaše, dizajnirali mehatronički sistem robota i bili u mogućnosti da demonstriraju praktične primjene robota, kao što je nošenje mase od 200 g i izbjegavanje prepreka. Robot je takođe pokazao sposobnost klizanja visokog opterećenja noseći masu od 1 kg, deset puta težu od njega.
Klizno usisavanje omogućava laganom robotu da klizi vertikalno i naopako, postižući velike brzine i ne zahteva energiju tokom statičkog prijanjanja.
Tianki je dodao: „Kroz performanse kliznog usisnog robota, pokazali smo da klizno usisavanje nudi nisku potrošnju energije, visoku efikasnost prijanjanja i sigurnost, visok kapacitet opterećenja i nisku složenost, dok ostavlja samo trag vode koji brzo isparava.
„Najuzbudljiviji nalaz našeg istraživanja je da je predloženi klizni mehanizam za usisavanje nova strategija čistog penjanja i da će značajno unaprediti razvoj sledeće generacije robota za penjanje.“