Poljska: Tusk sazvao je sastanak tajnih službi kako bi se obratio sudiji koji je prebegao u Belorusiju

Poljska: Tusk sazvao je sastanak tajnih službi kako bi se obratio sudiji koji je prebegao u Belorusiju

Poljski premijer Donald Tusk pozvao je u utorak na poseban sastanak tajnih službi kako bi se razgovaralo o navodnoj infiltraciji Rusije i Belorusije nakon što je poljski sudija koji je imao pristup osetljivim državnim informacijama prebegao u Belorusiju.

Vlasti u NATO-u i Poljskoj članice Evropske unije vode istragu protiv sudije Tomaša Šmita zbog sumnje da je delovao u ime strane obaveštajne službe.

Poljska vlada je u saopštenju u utorak navela da je „Šmit imao stalan i direktan pristup poverljivim informacijama. Odavno je u kontaktu i sa Belorusima. Ova situacija bi trebalo da bude od najveće zabrinutosti.”

Tusk je najavio sastanak Koledža tajnih službi za sredu, rekavši da će se on fokusirati na „navodni ruski i beloruski uticaj u poljskom aparatu moći“.

Ranije u utorak, poljski zvaničnik je rekao da su prisluškivački uređaji pronađeni u prostoriji u kojoj je trebalo da se sastane poljski kabinet. Drugi zvaničnik je kasnije rekao da je oprema deo starog ozvučenja u zgradi, ali incident je podvukao zabrinutost u Poljskoj zbog upozorenja da Rusija pojačava svoje aktivnosti protiv Zapada usred rata u susednoj Ukrajini.

„Svakog dana se pojavljuju nove informacije o raznim čudnim događajima koji su direktno ili indirektno povezani sa agresivnim prisustvom ruskih i beloruskih službi u Evropi“, rekao je Tusk.

Šmit je pobegao iz Poljske i potom održao konferenciju za novinare u ponedeljak u Minsku, glavnom gradu Belorusije, rekavši da je bio primoran da napusti Poljsku zbog neslaganja sa aktuelnim vlastima.

Činjenica da bi sudija prebegao u Belorusiju, autoritarnu državu u savezu sa Rusijom koja ima veliki broj političkih zatvorenika, šokirala je mnoge ljude u Poljskoj.

Tuskova proevropska vlada preuzela je vlast u decembru obećavši da će vratiti demokratske norme nakon osam godina vladavine desničarske stranke Pravo i pravda, koja je izvršila promene u pravosudnom sistemu koje su toj stranci dale veću moć nad sudovima i pravosudnim organima. EU je saopštila da je tim procesom narušena demokratska podela vlasti.

Šmit, sudija pokrajinskog administrativnog suda u Varšavi, stekao je ozloglašenost 2019. godine kada su on i njegova tadašnja supruga učestvovali u onlajn kampanji klevetanja sudija koji su kritični prema promenama u pravosuđu koje je doneo Zakon i pravda.

Šmit je rekao da je podneo ostavku jer se osećao proganjanim od strane novih vlasti. On je rekao da protestuje „protiv nepravedne i štetne politike koju sprovode vlasti Republike Poljske prema Republici Belorusiji i Ruskoj Federaciji“.

Neki od Tuskovih protivnika optužili su ga da pokušava da uplete aktuelnu političku opoziciju u postupke sudije.

Stanisłav Zarin, savetnik predsednika Andžeja Dude, koji je protivnik Tuskove vlade, nazvao je Šmita „izdajnikom“ nakon što je na Ks rekao da se debata oko njega „pretvorila u propagandnu igru“ o tome sa kojim političkim taborom treba da bude povezan.

„Obraćam pažnju na bezbednosna pitanja. Ovaj izdajnik je još jedan signal da se Poljska nalazi na nišanu ruskih službi“, rekao je Žarin, koji je bio portparol bezbednosnih službi u prošloj vladi koju je vodila Pravo i pravda.

Tusk je sugerisao da bi Šmitov slučaj mogao biti povezan sa pojačavanjem neprijateljskih akcija strane zemlje u vezi sa izborima za Evropski parlament od 6. do 9. juna.