U napadima na dva kampa za raseljena lica u provinciji Severni Kivu u istočnom Kongu u petak je poginulo najmanje 12 ljudi, uključujući decu, prema lokalnim zvaničnicima, humanitarnoj grupi i Ujedinjenim nacijama.
UN su u saopštenju navele da su bombe pogodile dva kampa za raseljena lica u Lak Vertu i Mugungi, u blizini grada Gome, glavnog grada provincije Severni Kivu.
UN su napade nazvali „flagrantnim kršenjem ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava i mogu predstavljati ratni zločin“.
Potpukovnik Nđike Kaiko, portparol kongoanske vojske, okrivio je za napade pobunjeničku grupu, poznatu kao M23, sa navodnim vezama sa Ruandom, u izjavi dostavljenoj agenciji Asošiejted pres.
Pobunjenička grupa M23 negirala je bilo kakvu ulogu u napadima i okrivila kongoanske snage u saopštenju objavljenom na Ks.
Detalji iz tog područja još su se pojavljivali u petak.
Portparol UN Žan Jonas Jaovi Tosa rekao je za AP da je najmanje 12 ljudi ubijeno, a više od 20 povređeno u napadima.
Save The Children, humanitarna grupa, rekla je da je bila prisutna u jednom od kampova kada su granate pale blizu prometne pijace ispred njihovog vozila. Rečeno je da je na desetine povređenih, uglavnom žena i dece, a broj poginulih još uvek nije poznat.
Predsednik Konga Feliks Čisekedi, koji je putovao Evropom, odlučio je da se vrati kući u petak nakon bombaških napada, navodi se u saopštenju njegove kancelarije.
Čisekedi je dugo tvrdio da Ruanda destabilizuje Kongo podržavajući pobunjenike M23. Eksperti UN-a, zajedno sa američkim Stejt departmentom, takođe su optužili Ruandu da podržava pobunjenike. Ruanda poriče te tvrdnje.
Ranije ove nedelje, francuski predsednik Emanuel Makron pozvao je susednu Ruandu da prekine podršku pobunjeničkoj grupi M23 tokom zajedničke konferencije za novinare sa Čisekedijem u Parizu.
Bombaški napadi su usledili nakon što je pobunjenička grupa M23 ove nedelje zauzela strateški rudarski grad Rubaja. U gradu se nalaze nalazišta tantala, koji se dobija iz koltana, ključne komponente u proizvodnji pametnih telefona. To je jedan od minerala koji je ranije ovog meseca naveden u pismu vlade Konga u kojem se postavlja pitanje Epl o saznanjima tehnološke kompanije o „mineralima krvi“ koji se krijumčare u njenom lancu snabdevanja.
Višedecenijski sukob u istočnom Kongu proizveo je jednu od najgorih humanitarnih kriza na svetu, sa preko 100 naoružanih grupa koje se bore u regionu, većinom za zemljište i kontrolu rudnika sa vrednim mineralima. Neki se bore da pokušaju da zaštite svoje zajednice. Mnoge grupe su optužene za masovna ubistva, silovanja i druga kršenja ljudskih prava. Nasilje je raselilo oko 7 miliona ljudi, od kojih su mnogi van domašaja pomoći.