Nova studija objavljena u časopisu Gut Microbes otkrila je još jedan razlog zašto bi trudnice trebalo da izbegavaju pušenje. Naučnici su identifikovali povezanost između pušenja tokom trudnoće i povećanog rizika od gojaznosti kod dece.
Gojaznost kod dece postaje sve veći globalni problem, sa više od 18% dece i adolescenata uzrasta od 5 do 19 godina koji su bili gojazni u 2020. godini, što je dramatičan porast u poređenju sa samo 4% iz 1975. godine. Ovo je zabrinjavajući trend jer gojaznost u detinjstvu može dovesti do lošijeg zdravlja, nižeg samopouzdanja i povećanog rizika od zlostavljanja.
Studiju je vodio Anita Kozirskij, epidemiolog mikrobioma i profesor pedijatrije na Univerzitetu Alberta. Njen tim je analizirao podatke od više od 1.500 dece iz Kanadske kohorte za longitudinalni razvoj zdrave dece (CHILD). Prikupljeni su podaci o navikama majki tokom trudnoće, kao i o faktorima povezanim sa životnim stilom dece od rođenja do 3 godine.
Naučnici su otkrili da je pušenje majki tokom trudnoće bilo povezano sa povećanom raznolikošću i količinom bakterija poznatih kao Firmicutes u crevima njihove dece. Iako Firmicutes su normalan deo crevne flore, visoki nivoi ovih bakterija mogu dovesti do povećane proizvodnje butirata, kratkolančane masne kiseline koja može uticati na metaboličke procese u organizmu.
Iako istraživači naglašavaju da ova studija ne dokazuje direktni uzrok i efekat između butirata i gojaznosti kod dece, ova povezanost je značajna. Čak i ako su majke prestale da puše tokom trudnoće, povećan rizik od gojaznosti kod njihove dece ostao je prisutan. Međutim, dojenje prvih 3 meseca života deteta pokazalo se kao faktor koji može ublažiti ovaj rizik.
Ovi nalazi ukazuju na važnost javnozdravstvenih inicijativa koje ciljaju na podršku trudnicama da prestanu da puše pre nego što zatrudne, kako bi se smanjio rizik od gojaznosti kod njihove dece. Dok se istraživanje nastavlja, ova saznanja mogu imati široke implikacije za javno zdravlje i podstaknuti nove mere prevencije u borbi protiv gojaznosti kod dece.