Smrtnost majki u SAD se vratila na nivo pre pandemije 2022

Smrtnost majki u SAD se vratila na nivo pre pandemije 2022

Stopa smrtnosti majki u SAD u 2022. vratila se na isti nivo kao dve godine ranije, nakon skoka u 2021. usred pandemije COVID-19, saopštile su zdravstvene vlasti u četvrtak.

„Pozitivne vesti“ su, međutim, takođe „otrežnjujuće“, rekla je Verda Hiks, predsednica Američkog koledža akušera i ginekologa (ACOG).

„Ponovo se podsećamo da nismo ni blizu rešavanja pitanja smrtnosti majki, posebno kada pokušavamo da smanjimo jaz u nejednakostima u zdravstvenoj zaštiti“, rekla je ona.

Smrtnost majki definiše Svetska zdravstvena organizacija (SZO) kao smrt koja se dogodi tokom trudnoće ili u roku od 42 dana od kraja trudnoće, od uzroka koji je povezan sa ili pogoršan trudnoćom ili njenim lečenjem.

Godine 2022., zdravstvene vlasti u SAD su zabilježile 817 smrtnih slučajeva koji potpadaju pod tu definiciju, što je nagli pad u odnosu na 1.205 u 2021. – i otprilike isti broj kao 2020., koji je bio 861.

Stopa smrtnosti majki, izražena kao broj umrlih na 100.000 rođenih, je stoga bila 22,3 u 2022, u poređenju sa 32,9 u 2021.

Međutim, stopa je i dalje mnogo viša od one koju navode druge zemlje sa razvijenom ekonomijom.

Kao što je primetio Hiks, razlike između populacija takođe ostaju značajne: stopa je bila 49,5 smrtnih slučajeva na 100.000 rođenih među crnim Amerikancima 2022. godine, u poređenju sa 19 smrtnih slučajeva među belim ljudima.

Hiks je rekao da je ukupan skok koji je primećen tokom pandemije povezan sa poteškoćama u pristupu nezi za pacijente, ali i „pogoršanjem nejednakosti u zdravlju rase“.

Ona je takođe upozorila na „pogoršanje stanja reproduktivnog zdravlja“ nakon odluke Vrhovnog suda SAD da poništi nacionalno pravo na abortus u leto 2022.

„ACOG je i dalje zabrinut zbog potencijalnog povećanja smrtnosti majki u državama u kojima trudnice nemaju pristup nezi“, rekao je Hiks, navodeći „tragične izveštaje o oboljenjima majki koji su rezultat nelečenih komplikacija u trudnoći“.

Žene u nekoliko država u kojima je abortus zabranjen, podnele su tužbe nakon što im je odbijena procedura uprkos ozbiljnim zdravstvenim problemima, rekavši da se njihovi lekari plaše krivičnog gonjenja.

„Kada se leče komplikacije u trudnoći, briga o abortusu može biti spasonosna, a uskraćivanje te nege nesumnjivo ugrožava živote i ishode pacijenata“, dodao je Hiks.

U ponedeljak je američko Ministarstvo zdravlja i socijalnih usluga (HHS) objavilo 100 miliona dolara finansiranja za podršku oko 100 organizacija koje rade na poboljšanju zdravlja majki i dece u zemlji.

„Zdravlje majke je osnovno ljudsko pravo i svaka majka zaslužuje pristup kvalitetnoj nezi i podršci. Sigurna i zdrava trudnoća i porođaj ne bi trebalo da zavise od boje kože, kojim jezikom govorite kod kuće ili gde živite,“ rekao je u saopštenju sekretar HHS-a Gzavije Besera.