Japanski premijer Fumio Kišida rekao je u utorak da je veliki poraz njegove vladajuće stranke na međuizborima proteklog vikenda u velikoj meri posledica političkog skandala prikupljanja sredstava i da on neće odstupiti ili smeniti partijske rukovodioce da bi preuzeo odgovornost.
Umesto toga, Kišida je rekao da će podsticati mere za borbu protiv korupcije i političke reforme.
„Pošto rezultate shvatam ozbiljno, verujem da kao predsednik vladajuće stranke moramo da se uhvatimo u koštac sa izazovima sa kojima se suočavamo jedan po jedan i da postignemo rezultate, a ovo je način na koji ću preuzeti odgovornost“, rekao je Kišida. „Time ću povratiti poverenje naroda.
Kišida je rekao da je skandal predstavljao „veliku i tešku smetnju“ stranci. Skandal je usredsređen na desetine poslanika Liberalno-demokratske partije Kišide koji su navodno lažirali računovodstvene izveštaje u džepu od prodaje karata za političke događaje.
Upitan da li će preuzeti odgovornost za poraz na izborima, Kishida je negirao da će se povući ili zamijeniti na najvišim funkcijama LDP-a i obećao da će nastaviti partijske i političke reforme, uključujući reviziju zakona o političkim fondovima. On je takođe obećao da će se pozabaviti ekonomskim pitanjima.
Konzervativna Liberalno-demokratska partija izgubila je sva tri mesta na parlamentarnim izborima u nedelju u Nagasakiju, Šimaneu i Tokiju. Kišidina stranka samo je predstavila svog kandidata u Šimaneu, konzervativnom uporištu, dok je liberalno nastrojena glavna opoziciona Ustavno-demokratska partija Japana osvojila sva tri mesta koja je ranije imao LDP.
Glasači ovaj gubitak vide kao kaznu za skandal vladajuće stranke, koji je izbio prošle godine i potkopao Kišidino vođstvo.
Malo je verovatno da će stranka izgubiti vlast jer je opozicija razbijena. Ali poraz u nedelju predstavlja još jedan neuspeh za Kišidu, koji će na jesen tražiti reizbor za lidera svoje stranke.
Politički analitičari kažu da se Kišida nadao da će raspisati vanredne izbore verovatno nakon što se aktuelna parlamentarna sednica završi krajem juna, želeći da dobije javni mandat, a zatim osvoji još jedan mandat na predsedničkim izborima u stranci u septembru.
Kišidina državna poseta SAD ranije ovog meseca smatrana je uspešnom, ali gubici u nedelju mogli bi da naruše njegov uticaj i poslanici LDP-a bi mogli da pokušaju da ga sruše u korist novog lica uoči sledećih opštih izbora.
Takav potez bi otežao Kišidi da se kandiduje za još jedan trogodišnji mandat u predsedničkoj trci ove stranke u septembru. Kao premijer, on može da raspiše vanredne izbore bilo kada pre nego što aktuelni mandat donjeg doma istekne u oktobru 2025.
Kišida je u utorak negirao da planira da raspiše vanredne izbore.
Borio se protiv pada rejtinga od kada je izbio korupcionaški skandal. On je uklonio jedan broj ministara u kabinetu i druge sa izvršnih pozicija u partiji, sproveo interna saslušanja i izradio nacrt reformskih mera, ali podrška njegovoj vladi je opala na oko 20%.
Skandal je usredsređen na neprijavljena politička sredstva prikupljena putem prodatih ulaznica za partijske događaje i uključivao je više od 80 poslanika LDP-a, uglavnom koji pripadaju velikoj partijskoj frakciji koju je ranije predvodio ubijeni bivši premijer Šinzo Abe. Deset ljudi — poslanika i njihovih pomoćnika — optuženo je u januaru.