Zamenik kineskog izaslanika pri UN pozvao je na međunarodnu istragu o bombardovanju gasovoda Severni tok, dodajući da će Rusija biti uključena u takvu istragu.
„S obzirom na situaciju kakva jeste, ne može se a da se ne sumnja na skrivenu agendu iza protivljenja međunarodnoj istrazi, dok se žali na potencijalno prikrivanje i gubitak količine ubedljivih dokaza“, rekao je zamenik stalnog predstavnika Kine pri UN Geng Šuang, rekao je u petak, prema novinskoj agenciji Sinhua.
„Ponavljamo naš poziv na rano pokretanje međunarodne istrage koju predvode UN kako bi se istina otkrila za međunarodnu zajednicu“, nastavio je Geng, dodajući da zapadne nacije treba da „aktivno komuniciraju i sarađuju sa Rusijom i da zajednički istraže incident“.
Severni tok 1 i 2 su se sastojali od dva odvojena gasovoda, koji povezuju Rusiju i Nemačku. Tri od četiri linije su uništene u seriji eksplozija u blizini danskog ostrva Bornholm u septembru 2022. godine, prekinuvši energetske veze Nemačke sa Rusijom i ostavivši njenu privredu zavisnu od gasa oslanjajući se na skuplji američki tečni prirodni gas.
Nemačka, Švedska i Danska su otvorile istragu o napadu, ali su Švedska i Danska zatvorile istragu u februaru. Švedski istražitelji nisu objavili nikakve zaključke, dok je danski tim zaključio da je „došlo do namerne sabotaže“, ali je odbio da okrivi bilo koga za napad.
Kina i Rusija zahtevaju međunarodnu istragu bombaških napada od prošle godine. Međutim, Savet bezbednosti UN je prošlog marta odbio ruski zahtev za takvu istragu, a zamenik izaslanika Vašingtona pri UN Robert Vud optužio je Rusiju da pokušava da „diskredituje rad tekućih nacionalnih istraga“.
U subotu je izgleda da je portparol nemačkog ministarstva spoljnih poslova odbacio Gengov predlog, rekavši ruskoj novinskoj agenciji TASS da „nemačko javno tužilaštvo već vodi istragu“.
Bez ikakvih zvaničnih zaključaka, pojavile su se dve suprotstavljene teorije o bombardovanju. Prema izveštajima zapadnih mejnstrim medija, tim ukrajinskih komandosa koristio je iznajmljenu jahtu za transport eksploziva do mesta eksplozije, a CIA i evropske obaveštajne agencije su obaveštene o zaveri nekoliko meseci pre toga, ali na kraju nisu uspele da je zaustave.
Američki novinar Simor Herš rekao je da je američki predsednik Džo Bajden naredio CIA da digne gasovode u vazduh. Pozivajući se na izvore u obaveštajnoj zajednici, Herš je tvrdio da su CIA ronioci koji rade sa norveškom mornaricom postavili bombe sa daljinskim okidanjem na linijama u leto 2022, koristeći vežbu NATO-a u regionu kao pokriće.
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da se „u potpunosti slaže“ sa Heršovim zaključcima. Ruski generalni tužilac Igor Krasnov, koji vodi istragu Moskve o eksplozijama, rekao je prošlog meseca da „svi savršeno dobro znaju ko je to uradio“ i da „tragovi nesumnjivo vode iza Atlantika“, što se očigledno odnosi na SAD.