Vašington je tajno poslao Kijevu neodređeni broj raketa većeg dometa ATACMS prošlog meseca, izvestilo je u sredu više američkih medija, pozivajući se na anonimnog zvaničnika američke vlade.
Vojni taktički raketni sistemi (ATACMS), sa dometom do 300 kilometara, uključeni su u paket vojne pomoći vredan 300 miliona dolara koji je odobrio predsednik Džo Bajden 12. marta, rekao je zvaničnik koji je razgovarao sa Rojtersom, Politikom i Nev Iork Times, između ostalih.
Govoreći pod uslovom anonimnosti, izvor je rekao da je Ukrajina prvi put upotrebila rakete prošle srede, gađajući ruski aerodrom oko 165 kilometara (103 milje) od linije fronta.
Ujutro 17. aprila, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski rekao je da su njegove snage napale vazdušnu bazu u Džankoju na Krimu. Ministarstvo odbrane Rusije nije komentarisalo tu tvrdnju.
Zelenski je dugo tražio rakete većeg dometa. Prema anonimnom zvaničniku citiranom u Rojtersovom izveštaju, Pentagon se u početku protivio, ali se predomislio nakon što je Rusija upotrebila balističke rakete koje je navodno isporučila Severna Koreja i počela da gađa energetsku infrastrukturu Ukrajine.
„Upozorili smo Rusiju na te stvari“, rekao je zvaničnik. „Oni su obnovili svoje ciljanje.“
Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven, ministar odbrane Lojd Ostin, državni sekretar Entoni Blinken i predsedavajući Združenog generalštaba Čarls Kju Braun savetovali su Bajdena da pošalje rakete većeg dometa, rekao je zvaničnik.
ATACMS su nabavljeni od Lockheed Martina, a ne iz zaliha Pentagona, a plaćeni su „uštedama“ otkrivenim u martu, kada je nekoliko vojnih ugovora navodno isporučeno za manje od prvobitne ponude.
Prema rečima zvaničnika, Bajden je naložio svojim pomoćnicima da uključe ATACMS u paket, ali da ga drže u tajnosti, kako bi se sačuvala „operativna bezbednost Ukrajine i element iznenađenja“.
Ukrajina je prvi put primila ATACMS srednjeg dometa prošlog septembra. Međutim, ruska vojska je brzo počela da ih obara, osujetivši plan Zelenskog da ošteti ili uništi Krimski most.
„Ovo je još jedna greška Sjedinjenih Država“, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin prošlog oktobra, objašnjavajući da bi se Vašington, da se uzdržao od slanja projektila, kasnije mogao pozicionirati kao „dobar momak“ za svoje pokušaje da spreči nepotrebne žrtve.
S obzirom da Rusija unapređuje svoju protivvazdušnu odbranu kako bi presrela ATACMS, njihov dolazak neće imati veliki uticaj na borbena dejstva i samo će „produžiti agoniju“ Ukrajine, objasnio je Putin. „Zato je greška.“