Za duže stanovnike staračkih domova, početak uzimanja antihipertenzivnih lekova je povezan sa povećanim rizikom od preloma i padova, prema studiji objavljenoj na internetu 22. aprila u JAMA Internal Medicine.
Chintan V. Dave, Ph.D., Ph.D., sa Univerziteta Rutgers u Nju Brunsviku, Nju Džersi, i kolege su sproveli retrospektivnu kohortnu studiju koristeći emulaciju ciljanog ispitivanja za podatke dobijene od 29.648 starijih štićenika staračkih domova za dugotrajnu negu u Uprava za zdravlje veterana da ispita vezu između početka uzimanja antihipertenzivnih lekova i rizika od preloma.
Istraživači su otkrili da je stopa incidencije preloma na 100 osoba-godina bila 5,4 za stanovnike koji su započeli terapiju antihipertenzivima u odnosu na 2,2 u kontrolnoj ruci u kohorti od 64.710 stanovnika (srednja starost, 77,9 godina) usklađenoj sa sklonostima. Nalaz je odgovarao prilagođenom omjeru opasnosti od 2,42 i prilagođenom riziku viška od 3,12 na 100 osoba-godina. Takođe je primećena povezanost za uvođenje antihipertenzivnih lekova sa većim rizikom od teških padova koji zahtevaju hospitalizaciju ili posete odeljenju za hitne slučajeve i sinkopu (odnos rizika, 1,80 i 1,69, respektivno).
Brojčano veći stepen rizika od preloma primećen je za podgrupe štićenika sa demencijom, sistolnim krvnim pritiskom od 140 mm Hg ili više, dijastolnim krvnim pritiskom od 80 mm Hg ili više i bez nedavne upotrebe antihipertenzivnih lekova (odnosi rizika, 3,28, 3,12, 4.41, odnosno 4.77).
„Ova studija baca svetlo na potencijalni uticaj rizika od preloma koji je povezan sa upotrebom antihipertenzivnih lekova među dugotrajnim štićenicima staračkih domova, naglašavajući potrebu za oprezom pri započinjanju terapije, posebno u periodu visokog rizika nakon početka lečenja“, pišu autori.