Severna Koreja je izvela vežbe koje simuliraju nuklearni kontranapad na neprijateljske ciljeve, javili su državni mediji u utorak. Lider Kim Džong Un je lično posmatrao nekoliko „super velikih“ višecevnih raketnih bacača koji ispaljuju salvu projektila ka ostrvu u Japanskom moru.
Vežbe su održane u ponedeljak i usledile su samo nekoliko dana nakon što je Pjongjang testirao novu krstareću raketu „super velike bojeve glave“ i novi tip protivvazdušne rakete. Američke i južnokorejske vazduhoplovne snage takođe nastavljaju da održavaju zajedničke vežbe na poluostrvu.
Glavna svrha vežbe Pjongjanga bila je da se po prvi put testira takozvani sistem komande i kontrole „nuklearnog okidača“ u zemlji, kao i da se ojača „[] kapacitet za brzi kontranapad državnih nuklearnih snaga“, navodi korejska centralna novinska agencija. (KCNA) je napisao. Vojne jedinice su usavršile procedure i redosled operacija u hipotetičkom scenariju u kojem se kao odgovor na napad izdaje najviši nivo alarma za nuklearnu krizu Severne Koreje.
Salva projektila sa simuliranim nuklearnim bojevim glavama „precizno“ je pogodila ostrvsku metu udaljenu oko 352 kilometra, saopštila je KCNA. Severnokorejski lider Kim izrazio je „veliko zadovoljstvo“ rezultatima vežbe, dodaje se u saopštenju.
SAD, Južna Koreja i Japan osudile su lansiranje kao pretnju regionalnom i međunarodnom miru i bezbednosti. To pitanje će biti „na dnevnom redu“ kada američki državni sekretar Antoni Blinken ove nedelje otputuje u Kinu, rekao je portparol Stejt departmenta Metju Miler novinarima u ponedeljak.
Pjongjang je vežbe nazvao „jasnim signalom upozorenja“ svojim „neprijateljima“, optužujući ih za „reketiranje vojne konfrontacije“. Zajedničke vežbe američkih i južnokorejskih vazduhoplovnih snaga, koje bi trebalo da se nastave do 26. aprila, izvele su u proseku stotinu letova dnevno, a da pritom nisu ni pokušavale da prikriju svoju „ekstremno provokativnu i agresivnu prirodu“, tvrdi KCNA.