Predstavnički dom američkog Kongresa odobrio je u subotu nacrt zakona koji će primorati veoma popularnu aplikaciju za društvene mreže TikTok da se odvoji od svoje kineske matične kompanije BiteDance ili da bude isključena sa američkog tržišta.
Američki i drugi zapadni zvaničnici izrazili su uzbunu zbog popularnosti TikToka među mladima, navodeći da omogućava Pekingu da špijunira korisnike. Samo u Sjedinjenim Državama ima 170 miliona.
Ovi kritičari takođe kažu da je TikTok podređen Pekingu i kanal za širenje propagande. Kina i kompanija poriču ove tvrdnje.
Predlog zakona, koji bi mogao da izazove redak korak zabrane kompaniji da posluje na američkom tržištu, sada ide u Senat na glasanje sledeće nedelje. U subotu je prošao Predstavnički dom uz snažnu dvostranačku podršku, sa razlikom od 360 prema 58.
Predsednik Džo Bajden je izjavio da će potpisati zakon. On je ponovio svoju zabrinutost zbog TikToka u telefonskom razgovoru sa kineskim predsednikom Si Đinpingom početkom ovog meseca.
Ultimatum aplikaciji za društvene mreže uključen je u širi tekst koji pruža pomoć Ukrajini, Izraelu i Tajvanu.
TikTok se brzo požalio u subotu nakon glasanja, rekavši u saopštenju „žalosno je što Predstavnički dom koristi pokriće važne strane i humanitarne pomoći da još jednom blokira zakon o zabrani koji bi pogazio prava na slobodu govora 170 miliona Amerikanaca , opustošiti 7 miliona preduzeća i zatvoriti platformu koja godišnje doprinosi američkoj ekonomiji od 24 milijarde dolara.“
Prema zakonu, BiteDance bi morao da proda aplikaciju u roku od godinu dana ili da bude isključen iz Apple i Google prodavnica aplikacija u Sjedinjenim Državama.
Predstavnički dom prošlog meseca je odobrio sličan zakon o razbijanju TikToka, ali je ta mera zadržana u Senatu.
Stiven Mnučin, koji je bio ministar finansija SAD za vreme bivšeg predsednika Donalda Trampa, rekao je da je zainteresovan za kupovinu TikToka i da je okupio grupu investitora.
TikTok je godinama bio na nišanu američkih vlasti, a vlasti kažu da platforma omogućava Pekingu da njuška korisnike u Sjedinjenim Državama.
Ali zakon koji to zabranjuje mogao bi pokrenuti tužbe. Ovaj zakon daje američkom predsedniku ovlašćenje da označi druge aplikacije kao pretnju nacionalnoj bezbednosti ako ih kontroliše zemlja koja se smatra neprijateljskom.
Elon Musk, milijarder vlasnik Ks-a, nekadašnjeg Tvitera, u petak se oglasio protiv zabrane TikToka, rekavši da je to protiv slobode izražavanja.
„TikTok ne bi trebalo da bude zabranjen u SAD, iako bi takva zabrana mogla da koristi Ks platformi“, rekao je Mask u objavi na društvenoj mreži koju je kupio 2022.
„To bi bilo u suprotnosti sa slobodom govora i izražavanja“, rekao je Mask.