SAD su ponovo uvele sankcije ključnoj energetskoj industriji Venecuele, zbog onoga što Vašington opisuje kao neuspeh Karakasa da se pridržava demokratskih principa, dok se nacija priprema za predsedničke izbore.
Administracija predsednika Džoa Bajdena saopštila je u sredu da neće obnoviti licencu koja je ranije istekla u četvrtak i koja je delimično ublažila kaznene mere od oktobra, nakon izbornog sporazuma koji podržavaju SAD.
Predsednik Venecuele Nikolas Maduro i opozicija u toj zemlji potpisali su prošlog oktobra na Barbadosu sporazum o održavanju slobodnih i poštenih izbora, koje nadgledaju međunarodni posmatrači, a zauzvrat su SAD privremeno ukinule neke od svojih sankcija za venecuelansku naftu, gas, zlato i državni dug.
„Nicolas Maduro i njegovi predstavnici nisu u potpunosti ispunili obaveze preuzete u okviru sporazuma o izbornoj mapi puta“, izjavio je portparol američkog Stejt departmenta Metju Miler.
„Stoga, Opšta licenca 44 – koja je dozvoljavala transakcije u vezi sa sektorom nafte i gasa sa Venecuelom – ističe posle ponoći i neće se obnavljati“, dodao je on.
Ministarstvo finansija SAD objavilo je u sredu da je izdalo zamenu licence dajući kompanijama rok od 45 dana da „zaustave“ svoje poslovanje i transakcije u sektoru nafte i gasa zemlje članice OPEK-a.
Vašington je poslednjih meseci više puta pretio da će ponovo uvesti energetske sankcije ukoliko Maduro ne ispuni svoja obećanja.
Visoki američki zvaničnici su navodno rekli da je Maduro ispoštovao neke obaveze iz prošlogodišnjeg sporazuma, ali nije uspeo da ispuni druge, uključujući dozvoljavanje opoziciji da kandiduje kandidata po svom izboru protiv njega na izborima 28. jula.
Venecuelanski zvaničnici su insistirali da su spremni za svaki scenario i da mogu da podnesu obnovljene sankcije.
„Otvoreni smo [za poslovanje], voljni da nastavimo da napredujemo zajedno sa svim stranim kompanijama koje žele da dođu“, rekao je ministar nafte Pedro Tellečea novinarima nakon američkog saopštenja. Venecuela je spremna da obezbedi stabilnost globalnih tržišta nafte koja nam je toliko potrebna“, naglasio je ministar.
Prema nedavnom izveštaju Rojtersa, izvoz nafte iz Venecuele u martu je skočio na najviši nivo od početka 2020. pošto su kupci požurili da završe kupovinu pre predviđenog isteka licence.
Karakas je pod američkim sankcijama više od 15 godina. Najnovija runda ograničenja uvedena je nakon što je Vašington odbio da prizna Nikolasa Madura za predsednika zemlje nakon izbora 2018. i umesto toga proglasio šefa Narodne skupštine Huana Gvaida za „privremenog lidera“ zemlje. 2019. Gvaido je pozvao na narodni ustanak protiv Madura, koji je na kraju propao. Zatim se preselio da živi u Majamiju pod zaštitom SAD.
U međuvremenu, sva imovina venecuelanske vlade je zamrznuta u SAD i zabranjeni su svi poslovi sa američkim građanima i kompanijama.
Maduro je ranije pozvao na „novu eru“ odnosa SAD i Venecuele „zasnovanih na poštovanju i saradnji“. Venecuela zahteva trajno ukidanje svih američkih sankcija toj zemlji, rekao je predsednik, koji kaže da se Karakas pridržava sporazuma potpisanog na Barbadosu.