Lider Iraka otputovaće u Mičigen u četvrtak nakon sastanka sa predsednikom Džoom Bajdenom kako bi se sastao sa velikom iračkom zajednicom u državi i obavestio ih o eskalaciji tenzija na Bliskom istoku nakon iranskog vazdušnog napada tokom vikenda na Izrael.
Putovanje iračkog premijera Mohameda Šije al Sudanija u Vašington i Mičigen da razgovara o odnosima SAD i Iraka bilo je planirano mnogo pre subotnjeg lansiranja dronova i raketa grupa koje podržava Iran. Poseta je stavljena u centar pažnje jer tenzije u regionu eskaliraju nakon udara, koji je uključivao lansiranja bespilotnih letelica i raketa koje su nadletele irački vazdušni prostor i druge koje su iz Iraka lansirale grupe koje podržava Iran.
U Mičigenu je jedna od najvećih populacija Iračana u zemlji i mnoge lokalne demokrate su se suprotstavile podršci SAD izraelskom ratu u Gazi nakon napada Hamasa 7. oktobra. Država ima najveću koncentraciju Arapskih Amerikanaca u zemlji.
Očekuje se da će irački premijer sleteti u oblast Detroita u četvrtak uveče i dočekati ga lokalni lideri, uključujući izvršnog direktora okruga Vejn Vorena Evansa i Asada I. Turfea, zamenika izvršnog direktora okruga Vejn. Zatim će otputovati u džamiju u Dearborn Heights kako bi se sastao sa članovima iračke zajednice i zvaničnicima kako bi dao najnovije informacije o svom sastanku sa Bajdenom govoreći o ekonomskim odnosima između Iraka i SAD, kaže Mohammed Al-Mavla, član zajednice uključen u planiranje.
U Mičigenu ima nešto više od 90.000 stanovnika iračkog porekla, što je najveća država u bilo kojoj državi, prema poslednjem američkom popisu stanovništva. U okrugu Vejn, gde se nalaze gradovi Detroit i Dirborn, 7,8% stanovnika identifikovano je poreklom sa Bliskog istoka i Severne Afrike, sami ili u bilo kojoj kombinaciji, što je najveći procenat u bilo kom američkom okrugu.
Koncentracija tih stanovnika na periferiji Detroita dovela je do višestrukih poseta ovom području od strane zvaničnika angažovanih u bliskoistočnim odnosima.
Amos Hohštajn, viši savetnik Bajdena, otputovao je u Detroit u martu da se sastane sa Amerikancima Libana i razgovara o naporima da spreči širenje sukoba duž severne granice Izraela, gde Hezbolah deluje. Više zvaničnika Bele kuće takođe je otputovalo u Dearborn u februaru da se sastane sa arapsko-američkim liderima kako bi razgovarali o sukobu.
Strahovi od širenja rata porasli su tokom vikenda nakon udara, a razvoj događaja pokrenuo je dodatna pitanja o održivosti dvodecenijskog američkog vojnog prisustva u Iraku. Međutim, prema američkim zvaničnicima, američka baterija Patriot u Irbilu u Iraku, koja je dizajnirana da štiti od projektila, oborila je najmanje jednu iransku balističku raketu — jednu od desetina raketa i dronova koje su uništile američke snage zajedno sa izraelskim naporima da poraze napad.