Pacijenti u Velikoj Britaniji i Evropskoj uniji suočavaju se sa nedostatkom vitalnih lekova kao što su antibiotici i lekovi za epilepsiju, pokazalo je istraživanje objavljeno u četvrtak.
U izveštaju britanskog trusta mozgova „Nafild trast“ navodi se da je situacija postala „nova normalna“ u Velikoj Britaniji i da „takođe ima ozbiljan uticaj na zemlje EU“.
Mark Dajan, vođa programa Bregzita u istraživačkom centru Nafild trast, rekao je da odluka Britanije da napusti Evropsku uniju nije izazvala probleme sa snabdevanjem u Velikoj Britaniji, već ih je pogoršala.
„Znamo da su mnogi problemi globalni i odnose se na krhke lance uvoza iz Azije, pritisnute obustavom rada COVID-19, inflacijom i globalnom nestabilnošću“, rekao je on.
„Ali izlazak iz EU ostavio je UK sa nekoliko dodatnih problema — proizvodi više ne prolaze tako glatko preko granica sa EU, a dugoročno gledano, naša borba da odobrimo što više lekova može značiti da imamo manje dostupnih alternativa“, rekao je on. .
Istraživači su takođe upozorili da bi boravak izvan EU mogao da znači da Britanija ne može da ima koristi od mera EU preduzetih za rešavanje nestašice, kao što je vraćanje proizvodnje lekova u Evropu.
Rečeno je da to uključuje Alijansu za kritične lekove EU koju je pokrenula početkom 2024.
Analiza zahteva za slobodu informacija i javnih podataka o nestašici lekova pokazala je da se broj obaveštenja farmaceutskih kompanija koje upozoravaju na predstojeću nestašicu u Velikoj Britaniji više nego udvostručio za tri godine.
Oko 1.634 upozorenja izdato je 2023. godine, u odnosu na 648 u 2020., prema izveštaju Budućnost zdravlja nakon Bregzita.
Pol Ris, izvršni direktor Nacionalne apotekarske asocijacije (NPA), rekao je da je nedostatak lekova postao „uobičajena pojava“, dodajući da je to „potpuno neprihvatljivo u bilo kom modernom zdravstvenom sistemu.
„Nedostaci u snabdevanju su realna i prisutna opasnost za one pacijente koji se za svoje zdravlje oslanjaju na lekove koji spasavaju život“, rekao je on.
Portparol Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite rekao je da Velika Britanija nije sama u suočavanju sa problemima sa medicinskom snabdijevanjem.
Rečeno je da je većina slučajeva nestašice „brzo rešena uz minimalne smetnje za pacijente“.