Južni okean već dugo slovi za područje sa najčistijim vazduhom na Zemlji, ali precizni razlozi za ovu pojavu ostali su misterija sve do danas. Iako je smanjenje ljudske aktivnosti faktor, prirodni izvori aerosola kao što su morski sprej i vetrovi takođe igraju značajnu ulogu. Naučnici su se dosad bavili nedostatkom visokokvalitetnih podataka o oblacima, kiši i aerosolima u ovom slabo posmatranom regionu sveta, ali nova istraživanja koristeći najsavremenije tehnologije satelita sada razotkrivaju tajne čistog vazduha Južnog okeana.
Najnovija istraživanja otkrivaju da oblaci i kiša igraju ključnu ulogu u čišćenju atmosfere iznad Južnog okeana. Naime, analize obrazaca oblaka u obliku saća, koji su od velikog značaja za regulisanje klime, pokazuju da dani sa najčistijim vazduhom obično prate prisustvo otvorenih oblaka saćastih ćelija. Ovi oblaci, iako izgledaju manje oblačno, zapravo pokreću najefikasnije pljuskove koji „ispiru“ čestice aerosola iz vazduha. Izuzetno zanimljivo je da prazne saćaste ćelije proizvode šest puta više kiše od punih, što dodatno doprinosi čišćenju atmosfere.
Otkrića takođe pokazuju da veliki vremenski sistemi igraju ključnu ulogu u oblikovanju polja oblaka, dok neposlušne oluje stvaraju otvorene i zatvorene ćelije saćastih oblaka. Ova saznanja pomažu u razumevanju kako Južni okean uspeva da održava najčistiji vazduh na svetu i doprinose razvoju preciznijih klimatskih modela.
Istraživanje takođe baca novo svetlo na fenomen čistog vazduha i u drugim delovima sveta, poput severnog Atlantika i severnog Pacifika tokom zimskih meseci, gde su slični obrasci saćastih oblaka prisutni. Ova nova saznanja pružaju korisne informacije za unapređenje razumevanja i predviđanja klimatskih promena širom planete.
Otkrića ovog istraživanja nisu samo naučno značajna, već imaju i praktične implikacije za sve nas koji udišemo vazduh sa Južnog okeana i druge čiste regione. Dok hladni frontovi čiste atmosferu, omogućavajući nam da udahnemo svež vazduh, saznanja o ulozi oblaka i kiše u ovom procesu pomažu nam da bolje razumemo kako priroda održava čistu atmosferu koja podržava život na Zemlji.
Ovo istraživanje ne bi bilo moguće bez doprinosa institucija poput CSIRO, ANSTO i Biroa za meteorologiju, čiji su naučnici zajedno radili na otkrivanju tajni čistog vazduha Južnog okeana.