Najmnogoljudnija afrička država Nigerija lansirala je „revolucionarnu“ vakcinu protiv meningitisa, za šta je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) u petak rekla da je prva u svetu.
„Meningitis je stari i smrtonosni neprijatelj, ali ova nova vakcina ima potencijal da promeni putanju bolesti, sprečavajući buduće epidemije i spasavajući mnoge živote“, rekao je generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus.
„Uvođenje u Nigeriju dovodi nas korak bliže našem cilju da eliminišemo meningitis do 2030. godine“, rekao je on.
Vakcina Men5CV štiti od pet glavnih sojeva meningokoknih bakterija (A, C, V, I i Ks) u jednoj injekciji.
SZO je saopštila da nudi širu zaštitu od trenutne vakcine koja se koristi u većem delu Afrike, a koja je efikasna samo protiv A soja.
Prošle godine je broj slučajeva meningitisa u Africi skočio za 50 odsto.
Nigerija, sa populacijom od 220 miliona, jedna je od 26 zemalja na kontinentu sa hiperendemijom meningitisa, područje poznato kao Afrički pojas meningitisa.
SZO je navela da su 153 osobe umrle tokom izbijanja meningitisa u Nigeriji između 1. oktobra i 11. marta.
Gavi, globalna alijansa za vakcine, finansirala je novu kampanju od 25. do 28. marta za početnu vakcinaciju više od milion ljudi starosti od jedne do 29 godina.
„Severna Nigerija, posebno države Jigava, Bauči i Jobe, teško su pogođene smrtonosnom izbijanjem meningitisa“, rekao je profesor Muhamed Ali Pejt iz nigerijskog Ministarstva zdravlja.
„Ova vakcina pruža zdravstvenim radnicima novo sredstvo za zaustavljanje ove epidemije, ali i za stavljanje zemlje na put eliminacije“, rekao je on u saopštenju SZO.
Infekcija meningitisom dovodi do upale membrana ili moždanih ovojnica koje štite mozak i kičmenu moždinu.
Ima više uzroka uključujući virusne, bakterijske, gljivične i parazitske patogene.
Simptomi često uključuju glavobolju, groznicu i ukočen vrat. Bakterijski meningitis je najozbiljniji i može dovesti do septikemije ili trovanja krvi koje može ozbiljno onesposobiti ili ubiti u roku od 24 sata.