Konzumiranje napitaka zaslađenih šećerom u prvih nekoliko godina detinjstva može biti povezano sa lošim obrascima ishrane koji povećavaju rizik od gojaznosti u kasnijem životu, pokazalo je novo istraživanje Fakulteta psihologije na Univerzitetu Svons.
Objavljena u European Journal of Clinical Nutrition, studija je pratila uticaj ishrane na 14.000 britanske dece od rođenja do odraslog doba i veruje se da je najduža te vrste ikada objavljena.
Studija je takođe istakla odgovarajuće razlike u izboru hrane. Deca koja su konzumirala čisti sok od jabuke često su sledila dijetu sa više ribe, voća, zelenog povrća i salate, dok su oni koji su pili kolu jeli više hamburgera, kobasica, pice, pomfrita, mesa, čokolade i slatkiša.
Pored toga, tim je otkrio vezu između pića zaslađenih šećerom i socijalne deprivacije, pri čemu je veća verovatnoća da će deca iz bogatih sredina imati pristup čistom voćnom soku.
Vodeći istraživač, profesor David Benton, rekao je: „Rana ishrana uspostavlja obrazac ishrane koji tokom života utiče na povećanje telesne težine. Važan izazov je osigurati da dete razvije dobru naviku u ishrani: onu koja nudi manje masti i šećera, iako čista voćni sok, jedan od vaših pet dnevno, dodaje vitamin C, kalijum, folat i biljne polifenole.“
Dr Hejli Jang je dodala: „Gojaznost je ozbiljan zdravstveni problem, koji povećava rizik od mnogih drugih stanja. Naša studija pokazuje da dijetetski uzroci gojaznosti odraslih počinju u ranom detinjstvu i da ako želimo da je kontrolišemo, potrebno je više pažnje da se daju našoj ishrani u prvim godinama života“.