Tužioci u Čileu saopštili su u petak da planiraju da zvanično zatraže da Venecuela izruči dvojicu svojih državljana kako bi im se sudilo po optužbama koje se odnose na otmicu i ubistvo venecuelanskog disidenta u Čileu ranije ove godine, slučaj koji je zategnut odnosima između južnoameričkih naroda.
Tužioci su zaključili da je ubistvo aktiviste i bivšeg vojnog poručnika planirano u Venecueli. Ako se dokaže, jezivo ubistvo na čileanskom tlu moglo bi da signalizira novi front u široko rasprostranjenoj represiji vlade predsednika Nikolasa Madura protiv opozicije uoči njegovog ponovnog izbora kasnije ove godine.
Venecuela je negirala umešanost.
Čileanski tužioci u petak su javno umiješali najveću kriminalnu organizaciju u Venecueli, voz Aragua, u zločin. Vlasti su takođe nagovestile da veruju da su krivci za ubistvo 32-godišnjeg Ronalda Ojede – koji je zatražio azil u Čileu nakon protesta protiv Madurove administracije – možda radili u ime venecuelanske vlade.
Ojedina otvorena politika, rekli su tužioci, odbacila je spekulacije da ga je grupa ubila zbog njegovog učešća u aktivnostima ilegalnih uličnih bandi. Aragva voz nikada nije tražio otkup. Ojeda je ubijena samo nekoliko sati nakon što je kidnapovana.
„Govorimo o žrtvi koja je učestvovala u akcijama protiv vlade Venecuele“, rekao je Hektor Baros, tužilac koji vodi slučaj.
Dodatno izazivanje sumnji, rekao je Baros, uklanjanje Ojedinog leša je bilo jezivo metodično – nešto neobično za voz Aragva. Prvog marta, nakon 10 dana grozničave potrage, čileanske vlasti pronašle su njegovo telo stisnuto u kofer, zakopano metar ispod zgrade u predgrađu Santjaga koje se može rušiti, posuto belim krečnim prahom da bi se ubrzalo raspadanje i prekriveno cementom.
Čileanska policija je nezakonito privela 17-godišnjeg Venecuelanca u zemlji u vezi sa ovim slučajem. Zahtevajući da Venecuela sarađuje u istrazi, čileanska vlada je obećala da će nastaviti sa izručenjem još dvojice osumnjičenih koji su pobegli u Venecuelu. Kada Venecuela dobije zahtev, proces bi se preselio na venecuelanske sudove, koji bi utvrdili da li bi osumnjičeni mogli biti izručeni pre nego što pravosuđe donese konačnu odluku.
Ipak, Venecuela do sada nije uspela da sarađuje sa ranijim zahtevima Čilea za ekstradiciju u drugim krivičnim predmetima.
„Oči sveta će gledati kako (Venecuela) deluje“, rekla je ministarka unutrašnjih poslova Karolina Toha novinarima u petak. „Uverićemo se u to.“ Ona je rekla da je Čile na zločin gledao „sa najvećom ozbiljnošću“.
Ojeda, bivši pripadnik venecuelanske vojske, izbegao je venecuelanski pritvor 2017. i potražio utočište u Čileu, koji mu je prošle godine odobrio azil. Od izgnanstva je nastavio da se protivi Maduru na društvenim mrežama sve do njegovog nestanka.
Na snimku nadzorne kamere od ranog jutra 21. februara, datuma Ojedine otmice, vidi se kako su ga trojica muškaraca obučena u čileansku policiju odveli iz njegovog stana i uvezli u vozilo.
Incident je doveo ionako napete odnose između Čilea i Venecuele do tačke preokreta.
Santjago je u četvrtak opozvao svog ambasadora u Karakasu zbog Ojedine otmice. Pozivi da vlada prekine odnose sa Venecuelom rasli su nakon što je njen ministar spoljnih poslova Ivan Gil odbacio zatvorsku bandu Aragua Train i njen domet širom Latinske Amerike kao „fikciju koju su stvorili međunarodni mediji“.
Slučaj dolazi u osetljivom trenutku za Madura, koji se kandiduje za reizbor u julu. Poslednjih meseci, njegova dugotrajna kampanja za suzbijanje neslaganja izazvala je široke kritike i napregnute napore Bajdenove administracije da otvori put slobodnim i poštenim izborima u zemlji.