Istaknuti britansko-palestinski hirurg koji se dobrovoljno prijavio u bolnice u Gazi tokom prvih nedelja rata između Izraela i Hamasa rekao je da mu je u petak odbijen ulazak u Nemačku kako bi učestvovao na propalestinskoj konferenciji — događaju koji je policija kasnije okončala rano.
Doktor Gasan Abu Sita rekao je da je stigao na aerodrom u Berlinu u petak ujutro pre nego što je zaustavljen na pasoškoj kontroli, gde je zadržan nekoliko sati, a zatim mu je rečeno da mora da se vrati u Veliku Britaniju.
Aerodromska policija saopštila je da mu je odbijen ulazak zbog „bezbednosti ljudi na konferenciji i javnog reda“, rekao je Abu Sita telefonom Asošijeted presu. Nije bilo komentara nemačke savezne policije.
Abu Sita je rekao da će njegova zabrana trajati do nedelje, pokrivajući planirano trajanje Berlinske konferencije na kojoj je trebalo da prisustvuje, pod nazivom Palestinski kongres. Na skupu je trebalo da se razgovara o nizu tema, uključujući isporuku nemačkog oružja Izraelu i solidarnost sa onim što su organizatori nazvali palestinskom borbom.
Berlinska policija saopštila je kasnije u petak da je prekinula događaj, kome je prisustvovalo do 250 ljudi, prvog dana nakon što je prikazan direktan prenos osobe kojoj je zabranjeno političko delovanje u Nemačkoj. Nisu hteli da identifikuju osobu, ali su rekli da su nakon pravne procene odlučili da prekinu kongres i zamolili prisutne da odu.
Organizatori su na društvenoj mreži Ks napisali da je konferenciju „bez razloga zabranila policija“.
Nemačka ostaje jedan od najotpornijih branilaca Izraela, čak i u vreme rastućeg međunarodnog gneva zbog sve većeg broja poginulih Palestinaca u Gazi, koji je premašio 33.000.
Nemački zvaničnici naglašavaju pravo i dužnost Izraela da se brani od početka rata — iako se njihov ton postepeno menjao, a kancelar Olaf Šolc i ministarka inostranih poslova Analena Berbok sve više osuđuju pogoršanje humanitarne situacije u Gazi i pozivaju Izrael da dozvoli više pomoći da stigne do teritorije.
Ubrzo nakon Hamasovog napada 7. oktobra na Izrael, nemačka vlada je sprovela zvaničnu zabranu aktivnosti Hamasa ili podrške Hamasu.
Otkako je izbio rat, Nemačka je obuzdala mnoge propalestinske aktivnosti i demonstracije, a zvaničnici su naveli strah od mogućeg antisemitskog ili antiizraelskog huškanja.
Tvrda linija ima široku političku podršku kod kuće, ali je naišla na kritike.
„Deportacija dr Abu Site od strane Nemačke je goli čin autoritarne cenzure, više u skladu sa politikom diktatura poput Saudijske Arabije i Kine nego demokratije koja poštuje prava“, Sara Li Vitson, izvršna direktorka za ljudska prava sa sedištem u Vašingtonu U saopćenju se navodi nadzorni pas Demokratija za arapski svijet sada, ili DAVN.
Abu Sita, koji je nedavno volontirao sa Lekarima bez granica u Gazi, radio je tokom više sukoba na palestinskim teritorijama, počevši od kasnih 1980-ih tokom prvog palestinskog ustanka. Takođe je radio u drugim zonama sukoba, uključujući Irak, Siriju i Jemen.
Kongres u petak su nemački zvaničnici posmatrali sa velikim oprezom pre nego što je počeo i bio je pod strogim nadzorom policije.
Ranije u petak, portparol nemačkog ministarstva unutrašnjih poslova Maksimilijan Kal rekao je novinarima u Berlinu da su savezne bezbednosne vlasti bile u kontaktu sa svojim lokalnim kolegama u prestonici „o pitanjima, na primer, zabrane ulaska“, rekao je on. On je dodao da ne može da iznosi detalje.