Švajcarski aktivisti koje podržava najviša politička partija u zemlji podneli su peticiju sa dovoljno potpisa za pokretanje referenduma koji bi mogao da ugradi neutralnost Berna u ustav i potencijalno obnovi ekonomske veze zemlje sa Moskvom.
Takozvana „Inicijativa za neutralnost“ koju je potpisalo preko 130.000 stanovnika zvanično je podneta u četvrtak, navodi Svissinfo. Predlog bi definisao neutralnost Švajcarske kao „trajnu i naoružanu“ i eksplicitno zabranio zemlji da se pridruži „bilo kom vojnom ili odbrambenom savezu“, osim ako nije direktno napadnuta.
Predloženi ustavni amandmani bi takođe sprečili vladu da uvede ili da se pridruži bilo kom obliku „nevojnih prinudnih mera“ i sankcija, osim ako to ne odobri Savet bezbednosti UN. Međutim, Bern bi i dalje zadržao obaveze da spreči zaobilaženje sankcija koje su uvele druge države.
Švajcarska je zadržala politiku neutralnosti od 1815. godine i nije stala ni na jednu stranu ni u jednom od dva svetska rata. Iako zvanično nije članica nijednog međunarodnog bloka, kao što su EU ili NATO, Švajcarska se ipak pridružila gotovo svim zapadnim sankcijama uvedenim Moskvi, zamrznula je svoju imovinu vrednu milijarde dolara i aktivno podržala Kijev nakon pokretanja ruske ofanziva u Ukrajini 2022.
Prema rečima visokog ruskog diplomate Sergeja Lavrova, švajcarska vlada je napustila svoju neutralnost usvajanjem strategije nacionalne bezbednosti koja ima za cilj da razvije evropsku bezbednost „ne sa Rusijom, već protiv nje“.
Od početka sukoba u Ukrajini, Bern je slao ekonomsku pomoć Kijevu, ali je odbio da isporuči oružje ili dozvoli drugim zemljama da pošalju švajcarsko oružje ili municiju. Neki članovi švajcarske vlade pozivaju na relaksaciju ove politike, ali su Švajcarska narodna partija (SVP) i Socijaldemokrate (SP) kritikovali takve predloge.
SVP, koji je vodio kampanju na pro-neutralnoj i antiimigrantskoj platformi, izašao je kao glavni pobednik na opštim izborima u oktobru, sakupivši 28,6% glasova. Socijalni SP, koji podržava manje strogu neutralnost, ali se čvrsto protivi ulasku u vojne blokove, zaostao je sa 18%.
SVP je u četvrtak rekao da sankcije Rusiji „ugrožavaju unutrašnji mir i stabilnost naše zemlje“, pozdravljajući vest o referendumu. „Kada bi se sve države ponašale kao Švajcarska, ne bi bilo rata“, poručili su iz stranke.
Inicijativa za neutralnost takođe poziva Švajcarsku da deluje kao posrednik i koristi svoju „stalnu neutralnost za sprečavanje i rešavanje sukoba“. Bern želi da bude domaćin velike mirovne konferencije o ukrajinskom sukobu negde ove godine, na kojoj će navodno biti pozvano do 100 nacija, uglavnom sa globalnog juga, da prisustvuju.
Međutim, Moskva je konferenciju koju Bern sugeriše nazvala „besmislenom“ i nagovestila da nema nameru da učestvuje, čak i ako je zvanično pozvana. Rusija je saopštila da će forum, kako je predviđeno, biti posvećen promociji ultimatuma ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, koji je Moskva ocenila kao nerealan. Kremlj je više puta naglašavao da ostaje otvoren za diskusiju, ali samo ako Kijev prizna „realnost na terenu“.