Novo istraživanje SAHMRI i Univerziteta u Adelaideu pokazalo je da ishrana bogata ultra-prerađenom hranom (UPF) značajno povećava rizik od smrti od hroničnih respiratornih bolesti.
Studija, koju je vodio dr. Kandidatkinja Tefera Mekonnen, objavljena u European Journal of Nutrition, prikupila je podatke od više od 96.000 ljudi koji žive u Sjedinjenim Državama, tokom više decenija, od 1999. do 2018. godine, analizirajući uticaj konzumiranja jako obrađene hrane na niz hroničnih respiratornih bolesti. .
„Otkrili smo da učesnici sa ishranom koja se sastoji od više od 40% UPF-a imaju 26% veći rizik od umiranja od hronične opstruktivne bolesti pluća (KOPB) i 10% veći ukupni rizik od smrti od hroničnih respiratornih bolesti, uključujući rak pluća, hronične bronhitis, emfizem i astma“, rekao je Mekonnen.
„Učesnici koji su konzumirali najveću količinu UPF-a bili su obično mlađi, sa višim BMI i većim rizikom od dijabetesa, emfizema i visokog krvnog pritiska, kao i niži ukupni kvalitet ishrane.“
Primeri ultra-prerađene hrane uključuju čips, čokoladu, lizalice, kekse, prerađeno meso, prženu piletinu, bezalkoholna pića, sladoled i još mnogo toga.
„Ova hrana je puna konzervansa i aditiva koji ulaze u krvotok i mogu doprineti oksidativnom stresu i hroničnoj upali, pogoršavajući respiratorna stanja“, rekao je Mekonen.
Studija je jedno od najopsežnijih istraživanja do sada o uticaju ultra-prerađene hrane na zdravlje respiratornih organa.
Istraživači kažu da ne bi očekivali da će pronaći velike razlike između SAD-a i drugih zapadnih zemalja, uključujući Australiju, jer stanovništvo sledi sličnu ishranu.
„Naše istraživanje sugeriše da bi ograničavanje unosa ultra-prerađene hrane moglo značajno poboljšati zdravlje disajnih puteva i smanjiti rizik od smrtnosti od hroničnih respiratornih bolesti“, rekao je Mekonen.
Potrebna su dalja istraživanja kako bi se detaljnije istražili precizni mehanizmi koji utiču na efekte faktora ishrane na zdravlje disajnih puteva.