Britanski pravni sistem su „otele“ SAD kako bi krenule na izdavača Vikiliksa Džulijana Asanža, rekla je njegova supruga Stela, dodajući da je još uvek moguće da britanski sudovi isprave stvari. Visoki sud u Londonu odlučio je u utorak da odloži saslušanje o izručenju Džulijana Asanža do „uveravanja“ američke vlade da neće biti izložen mučenju ili smrtnoj kazni.
„Ovo je politički slučaj“, rekla je gospođa Asanž, koja je i advokat njenog supruga. „Mislim da je to veoma očigledno svakome ko pogleda ovo i bizarne obrte koje je ovaj slučaj napravio.
Slučaj je „trebalo da bude odbačen od samog početka“, dodala je ona. „Još uvek imam nadu da će sudovi u Ujedinjenom Kraljevstvu zaustaviti ovaj uvredljivi progon Džulijana u kojem je pravni sistem otet u političke svrhe.
„Iskreno, očekivala sam da će britanski sud dozvoliti da se saslušaju dokazi… o zaverama za ubistvo protiv Džulijana, ali nisu“, objasnila je gospođa Asanž, pozivajući se na navode u medijima iz 2021. da je CIA planirala ubistvo ili otmicu izdavača dok je živeo u ambasadi Ekvadora u Londonu.
„S druge strane, ono što su identifikovali je da je Džulijan i dalje izložen smrtnoj kazni i da su pitanja slobode štampe u središtu ovog slučaja, a takođe su shvatili i činjenicu da su Sjedinjene Države rekle da su namerava da diskriminiše Džulijana na osnovu njegove nacionalnosti“, dodala je ona.
Pošto je Asanž australijski državljanin, američka vlada je tvrdila da se Prvi amandman američkog ustava – koji štiti slobodu govora i štampe – ne primenjuje u njegovom slučaju.
Asanž je optužen za kršenje američkog zakona o špijunaži, jer je Vikiliks 2010. objavio poverljive diplomatske i vojne dokumente koji se odnose na ratove u Iraku i Avganistanu. Dokumente je Asanžu procurio pripadnik američke vojske, ali je vlada tvrdila da je izdavač bio u zaveri da hakuje računare Pentagona.
Sumnjajući da je švedska tvrdnja o navodnom seksualnom napadu bila trik da ga uhapsi i izruči SAD, Asanž je 2012. godine tražio azil u Ekvadoru. Velika Britanija mu je, međutim, blokirala da napusti ambasadu te latinoameričke zemlje u Londonu, zarobivši ga u improvizovanom uslove života skoro sedam godina. U aprilu 2019. godine, nakon što mu je Ekvador ukinuo azil, Asanž je izvučen iz ambasade i zatvoren u zatvor Belmarš u Londonu, gde je od tada ostao.