Potpredsednica Vlade i ministarka kulture Maja Gojković i gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura potpisali su u tom gradu ugovor za projekat Prestonica kulture Srbije 2025. godine.
Na taj način, kako je Gojković navela, Zrenjanin je treća prestonica kulture u Srbiji i prvi grad u Vojvodini koji je poneo tu titulu i podsetila da je u konkurenciji bilo još osam gradova i opština.
„Program grada Zrenjanina sa kojim je izašao pred komisiju je bio posebno inovativan i sam naziv „Meandri grada-tokovi kulture“ prožima tradiciju ovog grada, multikulturalnost, istriju grada sa nečim modernim želeći da spoje kulturu sa svim građanima Zrenjanina i da napravi mostove ka modernim sadržajima“, rekla je ona.
Izrazila je zadovoljstvo jer je posebno značajan i sadržajan programski deo u sklopu kog je predviđeno da oko 100 novih programa bude kreirano za Prestonicu kulture u 2025. godini i da je projektom predviđeno i 10 infrastrukturnih projekata.
Posebno je ukazala da je raduje činjenica da Zrenjanin ima i komponentu o kojoj drugi gradovi nisu toliko razmišljali, a to je da ima veliku podršku svojih sugrađana, kao i u svim ustanovama kulture, civilnog sektora i međunarodnu podršku – Grada Temišvara koji je nedavno bio Evropska prestonica kulture, a da će imati i podršku Grada Novog Sada i pokrajinske administracije.
Podsetila je da je u prethodne tri godine 40 gradova i opština konkurisalo za titulu Prestonice kulture Srbije, što pokazuje da za to postoji veliko zanimanje.
„Mi svi volimo Beograd, volimo Novi Sad, ali život postoji svuda širom Srbije i širom AP Vojvodine i svaki grad treba da ima svoju šansu da razvija kulturu jer, kultura jednostavno pripada svima i to ovim projektom i dokazujemo“, poručila je Maja Gojković.
Gradonačelnik Salapura kazao je da će titula Prestonice kulture doprineti dobroj promociji Zrenjanina i poboljšanju kulturne scene na teritoriji tog grada
Zrenjanin se predstavio umetničkim konceptom „Meandri grada – tokovi kulture“, sa idejom prožimanja grada, stvaralaca i publike, ima i detaljno objašnjene strategije, programe i kapacitete grada, a koji će biti realizovan u okviru četiri celine: „Banatsko izobilje“ – posvećeno multikulturalnosti i tradiciji ovog kraja, „Arhiotipija“ – posvećena arhitektonskom nasleđu grada uključujući i Dragišu Brašovana, „Ambasada kulture“ – posvećena međunarodnoj saradnji i edukaciji i LOKUS – posvećen urbanoj kulturi nudi više od 50 novih umetničkih projekata.
Takođe je navedeno da je Zrenjanin kandidovao i 10 infrastrukturnih projekata u kulturi, od kojih se izdvajaju: prenamena srpske zadružne banke u Kuću stvaralaštva sa galerijom za savremenu umetnost, obnova Narodnog pozorišta i Amfiteatra na otvorenom, otvaranje studija za kreativne industrije Lokus, obnova Trga, manje intervencije u javnom prostoru (urbani džepovi), uređenje kuće Slavka Županskog, uređenje kutka za decu i mlade u Muzeju.