Nova studija otkrila je veći nivo neurodegeneracije kod pacova koji su konzumirali ponovo upotrebljena ulja za kuvanje i njihovo potomstvo u poređenju sa pacovima na normalnoj ishrani. Duboko prženje, koje uključuje potpuno potapanje hrane u vrelo ulje, uobičajen je način pripreme hrane širom sveta.
Rezultati studije takođe sugerišu da je povećana neurodegeneracija povezana sa efektima ulja na dvosmernu komunikacionu mrežu između jetre, creva i mozga. Osa jetra–crevo–mozak igra ključnu ulogu u regulisanju različitih fizioloških funkcija, a njena disregulacija je povezana sa neurološkim poremećajima.
Kathiresan Shanmugam, vanredni profesor sa Centralnog univerziteta Tamil Nadua u Thiruvaruru, predvodio je istraživački tim.
„Prženje na visokim temperaturama povezano je sa nekoliko metaboličkih poremećaja, ali nije bilo dugoročnih istraživanja o uticaju konzumiranja prženog ulja i njegovih štetnih efekata na zdravlje“, rekao je Šanmugam, bivši na Univerzitetu Madurai Kamaraj, Madurai. „Prema našim saznanjima, prvi smo koji su prijavili da dugotrajna suplementacija duboko prženog ulja povećava neurodegeneraciju kod prve generacije potomaka.
Sugasini Dhavamani, istraživački saradnik sa Univerziteta Ilinois u Čikagu, predstaviće istraživanje na Discover BMB, godišnjem sastanku Američkog društva za biohemiju i molekularnu biologiju, koji će se održati od 23. do 26. marta u San Antoniju.
Hrana za duboko prženje ne samo da dodaje kalorije; ponovna upotreba istog ulja za prženje, uobičajena praksa i u kućama i u restoranima, uklanja mnoge prirodne antioksidante i zdravstvene prednosti ulja. Ulje koje se ponovo koristi takođe može da sadrži štetne komponente kao što su akrilamid, trans masti, peroksidi i polarna jedinjenja.
Da bi istražili dugoročne efekte ponovno korišćenog ulja za prženje u dubokom prženju, istraživači su podelili ženke pacova u pet grupa od kojih je svaka primala ili standardnu hranu ili standardnu hranu sa 0,1 ml dnevno nezagrejanog susamovog ulja, nezagrejanog suncokretovog ulja, ponovo zagrejanog susamovog ulja. , ili ponovo zagrejano suncokretovo ulje 30 dana. Zagrejana ulja su simulirala ponovo upotrebljeno ulje za prženje.
U poređenju sa drugim grupama, pacovi koji su konzumirali ponovo zagrejano susamovo ili suncokretovo ulje pokazali su povećan oksidativni stres i upalu u jetri. Ovi pacovi su takođe pokazali značajno oštećenje debelog creva što je dovelo do promena u endotoksinima i lipopolisaharidima – toksinima oslobođenim iz određenih bakterija.
„Kao rezultat toga, metabolizam lipida u jetri je značajno izmenjen, a transport važne omega-3 masne kiseline DHA u mozgu je smanjen. To je, zauzvrat, rezultiralo neurodegeneracijom, što se videlo u histologiji mozga pacova koji su konzumirali podgrejane ulje kao i njihovo potomstvo“.
Dodatne studije u kojima je MSG korišćen za izazivanje neurotoksičnosti kod potomstva pokazale su da je veća verovatnoća da će potomci koji su konzumirali ponovo zagrejana ulja pokazati oštećenje neurona nego kontrolna grupa koja nije primala ulje ili ona koja je primala nezagrejano ulje.
Iako je potrebno više studija, istraživači kažu da bi suplementacija sa omega-3 masnim kiselinama i nutraceuticima kao što su kurkumin i orizanol mogla biti od pomoći u smanjenju upale jetre i neurodegeneracije. Dodali su da su kliničke studije na ljudima potrebne da bi se procenili štetni efekti konzumiranja pržene hrane, posebno one napravljene od ulja koje se više puta koristi.
Kao sledeći korak, istraživači bi želeli da prouče efekte ulja za duboko prženje na neurodegenerativne bolesti kao što su Alchajmerova i Parkinsonova bolest, kao i na anksioznost, depresiju i neuroinflamaciju. Takođe bi želeli da dalje istraže odnos između mikrobiote creva i mozga kako bi identifikovali potencijalne nove načine za sprečavanje ili lečenje neurodegeneracije i neuroinflamacije.