Glečeri na Novom Zelandu se smanjuju kako se led topi ubrzano, upozorio je u ponedeljak visoki vladin naučnik nakon završetka ekspedicije za praćenje u Južnim Alpima te zemlje.
Državni institut za klimu sprovodi godišnje „pregledanje snežnih linija“ iz vazduha, koje pomaže da se utvrdi koliko su leda izgubili nacionalni glečeri.
„Sve u svemu, snežna granica raste i poslednjih godina vidimo da se taj porast ubrzava, tako da doživljavamo kontinuirani trend gubitka leda“, rekao je glavni naučnik Endru Lori u izjavi.
Lorrei, iz Nacionalnog instituta za istraživanje vode i atmosfere, rekao je da su mnogi nekada veliki glečeri sada izgledali „razbijeni i razbijeni“.
Vladini naučnici prate zdravlje glečera u zemlji skoro 50 godina.
Oni lete preko desetina takozvanih „indeksnih glečera“ i koriste ih kao barometar za hiljade glečera u teže dostupnim delovima južnog ostrva Novog Zelanda.
„Leteli smo do najjužnijih glečera, onih koje nismo videli od 2018. godine“, rekla je Lori na kraju ovogodišnjeg putovanja.
„Jedan je sada dve trećine veličine kao prilikom naše poslednje posete“, dodao je on.
Institut je saopštio da je Novi Zeland doživeo sedam najtoplijih godina u istoriji tokom protekle decenije.
Čak i ako bi se ovaj trend preokrenuo, Lorrei je rekao da su mnogi glečeri otišli predaleko da bi bili spaseni.
„Čak i da imamo nekoliko hladnijih sezona, one ne bi bile dovoljne da ponište štetu koja je već učinjena“, rekao je on.
„Tako je to strašno, i to se ne dešava samo na Novom Zelandu već i širom sveta.“
Glečeri Novog Zelanda su jedinstveni po tome što su mnogi od njih dostupni turistima. Glečer Franc Jozef i Glečer Foks su među najunosnijim turističkim kartama Novog Zelanda.
„Oni imaju ogromnu vrednost, ali brinem se da neće biti tu da naša deca uživaju“, rekla je Lori.
„Poruka ostaje ista: moramo se pozabaviti pitanjem porasta gasova staklene bašte ako želimo da spasimo naše glečere od topljenja.“