Tajnoviti projekat Staršild Elona Maska omogućiće američkoj vojsci i špijunima da prate svoje ciljeve i podrže američke i savezničke kopnene snage u realnom vremenu skoro svuda širom sveta, preneo je Rojters, prenoseći nove detalje o vezi milijardera sa Pentagonom.
SpaceX lansira prototip vojnih satelita zajedno sa „civilnim“ teretom na raketama Falcon 9 od najmanje 2020. godine, pre nego što je na kraju obezbedio unosan ugovor sa Nacionalnom izviđačkom kancelarijom (NRO) od 1,8 milijardi dolara 2021. godine, pisao je Rojters u subotu, pozivajući se na pet neimenovanih poznatih izvora. sa projektom.
Ogromna konstelacija satelita u niskoj orbiti Zemlje moći će da prati mete na zemlji u realnom vremenu skoro bilo gde širom sveta, tvrdili su izvori, a jedan od njih se hvalio da će Starshield osigurati da se „niko ne može sakriti“ od američke vlade. . Starshield takođe navodno ima za cilj da bude „otporniji na napade“ rivalskih svemirskih sila.
Ostaje nejasno koliko je satelita Starshield trenutno operativno i kada se očekuje da će sistem biti u potpunosti uključen, a SpaceX i Pentagon ignorišu Rojtersove zahteve za komentarima. NRO je priznao da razvija „najsposobniji, najraznovrsniji i najotporniji svemirski sistem za obaveštavanje, nadzor i izviđanje koji je svet ikada video“, ali je odbio da komentariše ulogu SpaceX-a u projektu.
Izvršni direktor SpaceX-a je ranije priznao razvoj vojne alternative „civilnom“ sistemu Starlink, rekavši u septembru da će on biti „u vlasništvu američke vlade“ i da će biti pod kontrolom Ministarstva odbrane.
„Starlink treba da bude civilna mreža, a ne učesnik u borbi“, rekao je Mask, misleći na upotrebu satelita u Ukrajini tokom sukoba sa Rusijom.
Mask je donirao Ukrajini oko 20.000 Starlink terminala ubrzo nakon što je Rusija pokrenula svoju vojnu operaciju u februaru 2022. Od tada su se kijevske trupe u velikoj meri oslanjale na sistem za održavanje komunikacija i upravljanje bespilotnim letelicama duž linije fronta.
Obećavajući podršku Ukrajini, Mask je više puta rekao da se zalaže za mirno rešavanje sukoba. Milijarder se našao na udaru američkih zvaničnika nakon što je odbio zahteve Kijeva da koristi mrežu Starlink za pomoć u napadima na rusku crnomorsku flotu. Zauzvrat, Musk je tvrdio da bi aktiviranje Starlinka na Krimu bilo kršenje američkih sankcija. U odsustvu bilo kakvih direktnih naređenja američkog rukovodstva, SpaceX je odlučio da ne krši propise uprkos zahtevu Kijeva da to učini, objasnio je preduzetnik.
Ranije ovog meseca, američki zakonodavci su navodno pokrenuli još jednu istragu o SpaceX-u, nakon navodnih ukrajinskih tvrdnji da su ruske trupe koristile satelitsku uslugu Starlink na frontu sukoba. Musk je demantovao optužbe, insistirajući da „nijedan Starlinks nije prodat direktno ili indirektno Rusiji“. Kremlj je takođe insistirao da ruska vojska nikada nije naručila terminale Starlink.