Naučnici su identifikovali novu organelu u ćelijama jetre koja se zove organela povezana sa mitohondrijama i lizozomima (MLRO). Ovo otkriće bi moglo poboljšati naše razumevanje hroničnih bolesti jetre kao što su bolest jetre uzrokovana alkoholom (ALD) i masna bolest jetre povezana sa metaboličkom disfunkcijom (MAFLD).
Mitohondrije su bitne komponente ćelija jer stvaraju energiju. Oni takođe igraju ključnu ulogu u metabolizmu, signalizaciji kalcijuma i opstanku ćelija. Kada mitohondrije ne funkcionišu, to je povezano sa raznim oboljenjima jetre.
Ćelije imaju složene mehanizme za održavanje zdravih mitohondrija. Jedan od načina je da se oslobodite oštećenih delova kroz proces koji se zove mitofagija. Međutim, istraživači su sada pronašli novi put koji uključuje MLRO.
MLRO je jedinstvena organela formirana fuzijom mitohondrija i lizozoma, ćelijske jedinice za „odlaganje smeća“. Čini se da je ova hibridna organela alternativni način za razbijanje oštećenih delova mitohondrija, potencijalno nudeći efikasniji proces od tradicionalne mitofagije.
Studija sugeriše da bi formiranje MLRO moglo biti povezano sa procesom koji se zove dediferencijacija, gde ćelije jetre gube svoje specijalizovane funkcije. Ova dediferencijacija je obeležje hroničnih bolesti jetre u kasnoj fazi.
Razumevanje kako MLRO funkcioniše može dovesti do novih terapijskih strategija za hronične bolesti jetre. Regulisanjem formiranja MLRO, naučnici bi mogli da promovišu zdravu funkciju ćelija jetre i potencijalno uspore napredovanje bolesti.
Iako je ovo otkriće uzbudljivo, mnoga pitanja ostaju bez odgovora. Istraživači još uvek istražuju tačne mehanizme formiranja MLRO-a i njegovu ulogu u zdravlju i bolesti jetre.
Rad je objavljen u časopisu eGastroenterologija.