Proizvođači pametnih telefona se utrkuju da razviju baterije koje će se brže puniti i duže trajati, nudeći potrošačima novu nadu za kraće vreme čekanja i poboljšanu trajnost baterija. Na najvećem godišnjem sajmu u industriji, Mobile World Congressu (MWC) u Barseloni, telekom kompanije ističu napredak u baterijskoj tehnologiji.
Od bežičnog punjenja do novih materijala poput litijum-sumpora ili grafena, proizvođači istražuju alternative litijum-jonskim baterijama kako bi poboljšali performanse i smanjili trošenje. Kineski proizvođač Honor predstavlja pametni telefon Magic 6 sa AI-om koji se može potpuno napuniti za manje od 40 minuta, koristeći novu tehnologiju baterija većeg kapaciteta.
Samsung i Apple takođe istražuju nove tehnologije baterija kako bi unapredili performanse svojih uređaja. Samsung razvija solid-state baterije koje obećavaju veću sigurnost i brže punjenje, dok Apple radi na sopstvenoj tehnologiji baterija sa ciljem uvođenja novog dizajna u mobilne uređaje.
Napredak ide i korak dalje sa startupom Betavolt Technologies koji je predstavio nuklearnu bateriju koja može napajati pametni telefon 50 godina bez potrebe za punjenjem. Iako su ova dostignuća impresivna, komercijalna primena novih tehnologija još uvek zahteva dalja testiranja i razvoj.
Uz rastući fokus na održivost, regulatorna tela kao što je Parlament Evropske unije uvode nova pravila koja zahtevaju da baterije budu izdržljivije i koriste reciklirani sadržaj. Uzbudljivo vreme za baterije obećava potencijalne promene u trajanju i performansama pametnih telefona, ali korisnici će morati sačekati još nekoliko godina pre nego što vide revolucionarne promene u svojim uređajima.