Američka kompanija Intuitive Machines uspešno je postavila svoj lunarni uređaj Odisej na površinu Meseca, što je značajno dostignuće privatnog sektora u istraživanju svemira.
Nazvati to vožnjom po belom prstu do kraja je potcenjivanje. Usporivši sa brzine od 1,8 kilometara (1,1 milju) u sekundi nakon što je prešao zaliv širok 400.000 kilometara, lender je morao da se potpuno zaustavi sa preciznošću.
Kako je lender usporavao sletanje, komunikacije su prekinute, čime je Odisej postao potpuno autonoman sistem.
Petnaest dugih minuta nakon što je tim za kontrolu misije očekivao da čuje sa lendera, i dalje je vladala tišina. Osim otklanjanja kvarova pre spuštanja, kontrola misije ne može mnogo da uradi ako stvari pođu naopako, osim da čekate da čujete.
Zatim se začuo šapat. Slabo, ali bilo je dovoljno.
Vaša narudžbina je isporučena… na Mesec! 📦 @Int_Machinesov lunarni lender bez posade sleteo je u 18:23 ET (2323 UTC), dovodeći NASA nauku na površinu Meseca. Ovi instrumenti će nas pripremiti za buduća ljudska istraživanja Meseca pod #Artemidom. pic.tvitter.com/sS0poiVkrU
U 17:38 CT vozilo za sletanje, koje je njegov tim nazvalo ‘Odie’, potvrđeno je da se spustilo u udarni krater nazvan Malapart A, oko 300 kilometara (180 milja) od južnog pola Meseca.
Nije bilo sve jasno u plovidbi uoči dodira, sa laserskim sistemom za navođenje sistema koji je pokvario funkcionisanje pri ulasku.
Srećom, NASA-in teret na privatnoj misiji uključivao je operativni lidar, koji je zakrpljen da bi misiju vodio na površinu.
Pre nešto više od pola veka, NASA je napustila površinu Meseca u svojoj poslednjoj misiji Apolo programa. Današnje dostignuće označava povratak na Mesec za SAD, u obliku koji je malo ko nekada očekivao.
Sa pojavom kompanija kao što su Space Ks i Blue Origin, istraživanje svemira se sve više odvija na leđima komercijalnih poduhvata.
Odisej je prva misija Intuitivnih mašina. Osnovana 2013. godine, bila je jedna od devet kompanija koje je odabrala NASA kojima je dozvoljeno da se licitiraju kao usluga tereta za programe koje finansira vlada.
Ovo je prvo uspešno sletanje za mnoge takve misije koje će verovatno doći. Među nekoliko drugih privatno finansiranih tereta, NASA ima šest instrumenata na brodu, uključujući laserski retroreflektor za odbijanje laserske svetlosti od Zemlje, niskofrekventni radio prijemnik za merenje naelektrisanih čestica na površini Meseca i instrument u rezervoaru za gorivo koji koristi novi metod za praćenje nivoa goriva.
Tokom naredne dve nedelje, Odisej i njegov rover će iskoristiti sunčevu svetlost koja bledi da bi obezbedila svoj put kroz eksperimente koji bi trebalo da pomognu NASA-i u njenim planovima da ljudi postave na površinu Meseca u narednih nekoliko godina.
Bravo Odiseje! To je jedan mali korak kojem smo se svi radovali.